Więcej

  {no} W przyszłym roku znacznie wzrosną ceny za energię elektryczną

  Opłata przesyłowa jest jednym z dwóch głównych kosztów użytkowania energii elektrycznej. O wysokości pobieranych opłat sieciowych decyduje NVE (Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii). Decyzją NVE, w 2022 roku sieciowe spółki przesyłowe będą mogły zwiększyć swoje przychody o 2,1 miliarda koron. Jest to wzrost przychodów z 17,2 do 19,3 miliarda koron. W ujęciu procentowym oznacza to wzrost aż o 12,2 procent.

  NVE zapowiedziała również, że ze względu na wysokie ceny energii, zwiększony zostanie limit dozwolonego przychodu w 2021 roku. Oznacza to, że limit dochodów w 2021 roku będzie znacznie wyższy niż wcześniej ustalone 17,2 mld koron.

   

  NVE oppjusterer hvor mye nettselskapene kan ta seg betalt til det høyeste nivået noen gang - med en økning på over 12 prosent fra i år.
  NVE zdecydowała jakie opłaty przesyłowe mogą pobierać firmy sieciowe. Spodziewany wzrost opłat w przyszłym roku to ponad 12 procent. Foto: (NVE)
  • Na wzrost limitu przychodów w latach 2021-2022 wpływ mają w szczególności dwa czynniki: wzrost cen energii w celu pokrycia strat sieciowych i duże inwestycje w obiekty sieciowe – mówi w oświadczeniu Tore Langset pełniący obowiązki dyrektora ds. energetyki w NVE.

  Wysokość wzrostu opłat przesyłowych w każdej firmie sieciowej będzie zróżnicowana. Spodziewać możemy się wzrostu cen w przedziale 10-15 procent już od stycznia 2022 roku. Do obliczania cen wprowadzony zostanie nowy system.

  Jeszcze nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób będzie obliczana nowa opłata przesyłowa. Jednak celem nowego systemu jest obliczenie opłaty przesyłowej na podstawie jednej godziny w miesiącu, w której zużyto najwięcej energii elektrycznej.

  Polub naszą stronę na Facebooku – Nettavisenpo polsku

  Według NVE jest kilka powodów, dla którego wydano zgodę na podwyżkę opłat przesyłowych. Częściowo wiąże się to z faktem, że firmy sieciowe muszą płacić za energię traconą w sieci w drodze do odbiorców:

  • Podczas transportu w sieci następuje pewna utrata mocy. Różnica między ilością wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii elektrycznej a ilością dostarczonej energii elektrycznej musi zostać pokryta przez spółkę sieciową. Przedsiębiorstwa sieciowe kupują tę energię elektryczną na rynku, a zatem koszty są uzależnione od cen energii, informuje NVE.
  • Cenę energii na 2022 rok oszacowaliśmy na 424 NOK/MWh. Dla porównania w decyzjach o limitach przychodów na 2020 rok przyjęto cenę energii w wysokości 120 NOK/MWh a na 2021 rok 210 NOK/MWh. Należy zauważyć, że cena rzeczywista cena energii w 2021 rok okazała się znacznie odbiegać od tych szacunków. Z zaktualizowanej kalkulacji wynika, że ​​dotychczasowa średnia cena energii w 2021 roku (za okres styczeń-wrzesień) wynosi 509 NOK/MWh. Wskazuje to, że limit przychodów na 2021 rok będzie znacznie wyższy niż 17,2 mld NOK, jak wcześniej zapowiadano, informuje NVE.

  Oprócz zwiększonych strat w sieci energetycznej firmy otrzymują więcej pieniędzy na utrzymanie i modernizację sieci:

  • Ogólny trend wśród firm sieciowych polega na tym, że corocznie inwestuje się duże sumy w modernizację, rozbudowę i odnowienie sieci energetycznej. Limit dochodu obejmuje koszty inwestycji, które z kolei obejmują amortyzację i zwrot z zainwestowanego kapitału. Dlatego też oczekuje się, że w wyniku inwestycji zwiększy się również limit całkowitych dochodów branży.
  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Omicron. Co wiemy o nowym szczepie Covid – 19 wykrytym w RPA?

  Ledwo zaatakowała nas groźna mutacja Delta, a już mamy do czynienia z kolejnym szczepem koronawirusa znanym jako Omicron. Sytuacja nie jest wesoła, ale spróbujmy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here