Więcej

  Najbogatszy Norweg ma 27 lat. Jest modelem i dziedzicem fortuny.

  Według list podatkowych z 2017 i 2018 roku, Witzøe znajdował się na liście najbogatszych z fortuną w wysokości około miliarda koron, dziesięć miliardów mniej niż w 2016 roku. Jednak w 2019 roku jego majątek znowu wzrósł do poziomu ponad 20 miliardów koron.

  To sprawia, że na podstawie opublikowanych dzisiaj list podatkowych, jest to obecnie najbogatszy człowiek w Norwegii. W ubiegłym roku 27-latek osiągnął podlegający opodatkowaniu dochód w wysokości 184 mln NOK i zapłacił łącznie 235,5 mln NOK podatku (dochodowego i majątkowego).

  W 2006 roku założyciel firmy SalMar, Gustav Witzøe (67), przekazał prawie wszystkie udziały w notowanym na giełdzie imperium łososiowym swojemu synowi Gustavowi Magnarowi, który już jako 23-latek miał ponad 11 miliardów majątku.

  Na poniedziałkowym zamknięciu giełdy, SalMar wart był 52,6 miliarda NOK. Poprzez spółkę Kverva AS, spółka inwestycyjna rodziny Witzøe Kverva Industrier posiada 52,5 procent udziałów w SalMar, co daje kapitalizację rynkową na poziomie 27,6 miliardów NOK. Młody Witzøe posiada skromne 97 procent tej kwoty, tak że jego majątek w SalMar wart był wczoraj 26,7 miliarda.

  Witzøe jr. posiada jednak akcje B, które nie dają mu prawa głosu. Zatem to nadal Witzøe senior sprawuje kontrolę nad firmą.

   

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here