fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Myślisz o fotowoltaice? Wkrótce rusza trzecia edycja programu dotacji do montażu instalacji.

Rząd dostrzega, jak ogromną rolę miały poprzednie dwie edycje programu “Mój Prąd” w budowaniu rynku fotowoltaicznego. Jak wynika z wypowiedzi wiceministra, “Mój prąd” stanowił istotne wsparcie nie tylko dla konsumentów, ale i całej branży energetyki słonecznej, która gładko poradziła sobie z pandemią koronawirusa i ograniczonymi dostawami produktów z Chin.

Cały program przyniósł spektakularne rezultaty. Według danych z połowy stycznia 2021 roku, wniosek do tej pory z złożyło ponad 265 655 tysięcy Polaków, z czego 88% zgłoszeń pochodzi z II naboru. Łączna moc fotowoltaiki, zainstalowanej przy udziale środków z programu wynosi 651,5 MW.

“Mój prąd” 2021 – 500 mln zł na obsługę wniosków

Jak wynika z planu budżetowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na “Mój prąd” w 2021 roku planuje wydać przynajmniej 500 mln złotych (ok. 10% całkowitego budżetu).

Póki co, środki te w całości zostaną przeznaczone na realizowanie wypłat dla osób, które złożyły wnioski o dotację w II naborze, trwającym od 13.01.2020 do 06.12.2020 roku.

Budżetu programu początkowo miał wynieść 1 mld złotych. Jak do tej pory, na “Mój prąd” przeznaczono już 1,1 mld złotych, które powinno trafić do 220 000 inwestorów. Wypłaconych zostało ok. 130 000 dotacji.

Na razie brakuje informacji na temat tego, ile wyniesie budżet Mój prąd 3.0. Wiadomo jednak, że niektóre warunki “Mój prąd” w 2021 ulegną zmianie.

Dotacja “Mój prąd” 2021 – nieco zmienione warunki

Jak poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, “Mój prąd” 3.0 w 2021 roku nadal będzie obejmował instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW. Środki będą przeznaczone dla osób fizycznych, które mają już zawartą umowę kompleksową. Oznacza to, że programem “Mój prąd” będą objęte już zrealizowane projekty, podłączone do sieci dystrybucyjnej.

Zapowiadane zmiany mają dotyczyć zakresu dofinansowywanych inwestycji. Jak wynika z doniesień rządowym, dotacja ma zostać rozszerzona o kolejne ekorozwiązania, kompatybilne z fotowoltaiką, takie jak:

  • przydomowe ładowarki do samochodów elektrycznych, które mogą stać się bodźcem do rozwoju elektromobilności w Polsce,
  • systemy do inteligentnego zarządzania energią w domu, dzięki którym możliwe będzie zoptymalizowanie konsumpcji energii,
  • rozwiązania z zakresu magazynowania ciepła lub chłodu,
  • lokalne magazyny energii, gwarantujące bezpieczeństwo energetyczne systemów OZE.

Według Donaty Bienieckiej-Popardowskiej, kierowniczki Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej w NFOŚiGW, premiowane będą te instalacje, które będą zawierały urządzenia zwiększające autokonsumpcję wytworzonej energii.

Słowa te potwierdza Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW:

Kluczowym celem nowej odsłony programu pozostanie zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, ale dodatkowo chcemy położyć nacisk na autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej

Zmiany te są podyktowane trudną sytuacją infrastruktury energetycznej, które już teraz nie radzi sobie z przyrostem energii produkowanej przez Prosumentów. A jak wynika z przewidywań ekspertów, ich liczba w najbliższej przyszłości będzie się dynamicznie zwiększać. Magiczną barierę 1 mln prosumentów możemy przekroczyć już w 2030 roku. Zwiększenie autokonsumpcji na poziomie inwestora, da operatorom systemu energetycznego czas na przeprowadzenie niezbędnych usprawnień.

Ile wyniesie dotacja “Mój prąd” w 2021? Jaka będzie forma wsparcia?

Kontynuacja programu to z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną dla domu. Otwarte wciąż pozostają natomiast pytania o wysokość i formę wsparcia.

Choć bliższe założenia nowej odsłony “Mój prąd” 2021 mieliśmy poznać na przełomie grudnia i stycznia, wciąż trwają negocjacje między Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW.

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka poinformował, że na chwilę obecną ministerstwo wciąż pracuje nad kwestiami finansowymi. Podkreślił jednak, że w budżecie III naboru do programu, rząd chce wykorzystać środki z funduszy europejskich.

Mimo zapowiedzi wykorzystania nowych źródeł finansowania, w branży spekulowało się, że istnieje ryzyko, że bezpośrednie dotacje 5.000 zł na panele fotowoltaiczne, w przyszłym roku mogą ulec zmniejszeniu – podobny los spotkał bowiem dotacje w ramach innych programów, takich jak Agroenergia czy “Czyste powietrze”. Nieoficjalnie mówi się też, że ministerstwo rozważa również wykorzystanie m.in. preferencyjnych pożyczek z opcją umorzenia.

Program “Mój prąd” 2021 – kiedy ruszy? Terminy

Kiedy można spodziewać się naboru wniosków do tegorocznej edycji programu “Mój prąd”?

Jak wynika informacji podanych przez NFOŚiGW, na razie wciąż trwa procedowanie wniosków złożonych w II turze programu, do 6 grudnia 2020 roku. Ocena wniosków potrwa najprawdopodobniej do końca I półrocza 2021 roku. Otwarcie trzeciego naboru będzie możliwe dopiero po zakończeniu i podsumowaniu poprzedniej edycji.

Informacja o naborze w I połowie 2021 roku pojawiła się na stronie mojprad.gov.pl. Prawdopodobieństwo uruchomienia “Mój prąd” w tym terminie, potwierdzał jeszcze na konferencji EEC Trends Online, która odbyła się 18 lutego 2021 roku, wiceminister klimatu i środowiska, Piotr Zyska:

Pracujemy nad tym, żeby ten program był kontynuowany, w trochę zmienionych warunkach. Czekamy też na możliwość zbudowania dużego budżetu tego programu, tak aby nie były to działania pozorne – na to potrzeba trochę czasu. (…) Myślę, że w tym roku, w pierwszej połowie roku, będzie szansa na uruchomienie naboru.

Od początku marca 2021 roku wiadomo jednak, że uruchomienie nastąpi raczej na początku II połowy 2021 roku.
Na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się bowiem informacja, że rozpoczęcie naboru wniosków w “Mój prąd” planowane jest na 1 lipca 2021 roku. Zakończenie ma nadejść z dniem 22.12.2021 lub wraz z wykorzystaniem środków.

Program Mój Prąd ma ruszyć 1 lipca 2021 roku.

Źródło: nfosigw.gov.pl

Przy czym, warto podkreślić, że data ta jest “planowana”, a to oznacza, że nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona i może się okazać, że ponownie ulegnie zmianie. NFOŚiGW będzie ją na bieżąco aktualizował na stronie http://www.nfosigw.gov.pl/nabor-wnioskow/art,317,informacja-o-naborach-wnioskow-w-roku-2021.html.

Pojawiła się też wiadomość, że w ramach Mój prąd 3.0. kwalifikowane będą koszty poniesione między II a III edycją. A zatem inwestorzy, którzy zakupili inwestycję przed nowym naborem, ale po 31.01.2020 roku, będą mieli szansę skorzystać ze środków.

W temacie III edycji “Mój prąd” wciąż pozostaje więc wiele niewiadomych – wciąż nie znane są szczegóły programu – m.in. zakres i wysokość wsparcia.

Wszystkich zainteresowanych montażem fotowoltaiki oraz jej dofinansowaniem napraszamy do KONTAKTU.

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

1 KOMENTARZ

  1. Mamy instalację fotowoltaiczną od 2lat i jesteśmy bardzo zadowoleni. U nas 4kw wystarczają a jak u Was? Mamy instalację od firmy Columbus Energy, polecam bo wszystko przebiegło sprawnie i szybko!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

797ObserwującyObserwuj

Zobacz również

Smaki dzieciństwa czyli kluski lane

Gdybyś spytał/a mnie o smaki dzieciństwa, pierwsze co wpadłoby mi do głowy to kluski lane. Nie żadne...

Witamy w nowym świecie czyli jak Google walczy z różnorodnością

Dopiero co przeszliśmy przez dyskusję, czy „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza utrwala postawy rasistowskie wśród...

TOP 5 wyjątkowych miejsc w Stavanger i okolicach, które musisz zobaczyć!

Stavanger i okolice to chyba najpiękniejszy region jaki miałem okazję zobaczyć do tej pory podczas mojego pobytu...

Jak 150 lat przed Teslą pewien Brytyjczyk wprowadził na ulice pierwsze auto o napędzie elektrycznym

Świat ma fioła na punkcie samochodów elektrycznych. Producenci nie nadążają z produkcją aut, a dostawcy części do...

Magia run, czyli sekret pogańskiej duszy

Zanim zaczniemy rozmawiać o runach, przeczytaj mój wpis o norweskiej grupie WARDRUNA (TUTAJ), której muzyka w magiczny,...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
3.9 ° C
4 °
3.9 °
93 %
4.6kmh
75 %
pt
9 °
sob
11 °
nie
9 °
pon
11 °
wt
12 °

Recenzje