MTK wydaje nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie

Udostępnij post:

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek  nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z „bezprawną deportacją” ukraińskich.

Sąd w Hadze wydał również nakaz aresztowania prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej – Bełowej pod podobnymi zarzutami.

Zarówno Putin, jak i Lwowa – Biełowa „ponoszą indywidualną odpowiedzialność karną” za przymusowe wywożenie dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy.

„Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że każdy podejrzany ponosi odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności i bezprawnym przesiedleniu ludności z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej ze szkodą dla ukraińskich dzieci” – czytamy w oświadczeniu.

Kijowskie władze oceniają, że od ostatniego miesiąca do Rosji deportowano aż 16 221 ukraińskich dzieci.

Oświadczenie MTK pojawia się po dochodzeniu ONZ, które wykazało, że przymusowe przenoszenie i deportacja ukraińskich dzieci przez Rosję na tereny znajdujące się pod jej kontrolą stanowiła zbrodnię wojenną.

Ponieważ Rosja nie jest członkiem MTK i nie jest do końca jasne, w jaki sposób MTK zamierza wyegzekwować nakaz.

Międzynarodowy Trybunał Karny jest sądem ostatniej instancji w przypadku zbrodni, których państwa nie mogą lub nie chcą ścigać, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Nakaz aresztowania Putina to dopiero drugi raz w historii, kiedy MTK postawił w stan oskarżenia urzędującą głowę państwa. Pierwszym takim przypadkiem był przywódca Sudanu Omar al-Baszir w 2009 roku.

Przemek Saracen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Najnowsze

Zobacz również

Powiązane materiały

Policja odnotowała znaczny wzrost prób samobójczych

Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód...

Amerykańscy scenarzyści otwierają się na AI, ale…

Czołowy związek zawodowy amerykańskich scenarzystów, czyli Writers Guild of America West wyraził zgodę na wykorzystywania w pracach swoich...

Norwegia kolejny raz zwiększa limity połowu na wieloryba karłowatego

W tym roku norwescy rybacy odłowić będą mogli 1.000 sztuk tych ssaków i jest to o 83 więcej...

Dlaczego w nadchodzącym roku nadal będzie duża presja na ceny żywności

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę uważnie obserwowany indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)...