MTK wydaje nakaz aresztowania Putina w związku ze zbrodniami wojennymi na Ukrainie

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał w piątek  nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z „bezprawną deportacją” ukraińskich.

Sąd w Hadze wydał również nakaz aresztowania prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej – Bełowej pod podobnymi zarzutami.

Zarówno Putin, jak i Lwowa – Biełowa „ponoszą indywidualną odpowiedzialność karną” za przymusowe wywożenie dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy.

„Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że każdy podejrzany ponosi odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności i bezprawnym przesiedleniu ludności z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej ze szkodą dla ukraińskich dzieci” – czytamy w oświadczeniu.

Kijowskie władze oceniają, że od ostatniego miesiąca do Rosji deportowano aż 16 221 ukraińskich dzieci.

Oświadczenie MTK pojawia się po dochodzeniu ONZ, które wykazało, że przymusowe przenoszenie i deportacja ukraińskich dzieci przez Rosję na tereny znajdujące się pod jej kontrolą stanowiła zbrodnię wojenną.

Ponieważ Rosja nie jest członkiem MTK i nie jest do końca jasne, w jaki sposób MTK zamierza wyegzekwować nakaz.

Międzynarodowy Trybunał Karny jest sądem ostatniej instancji w przypadku zbrodni, których państwa nie mogą lub nie chcą ścigać, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Nakaz aresztowania Putina to dopiero drugi raz w historii, kiedy MTK postawił w stan oskarżenia urzędującą głowę państwa. Pierwszym takim przypadkiem był przywódca Sudanu Omar al-Baszir w 2009 roku.

Przemysław Saracen
Przemysław Saracen
Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

Udostępnij

Popularne

Najnowsze