More

  “Most nad Sundem”. Seria pierwsza. Tak się dziś robi kryminały!

  “Most nad Sundem” jest wzorcowym przykładem serialu kryminalnego.

  Zajmująca, pasjonująca wręcz intryga. Inteligentne gubienie tropów. Lepka, ponura atmosfera pełna tej posępności, niewyczuwalnej zapowiedzi czającego się na bohaterów zła – tego typu aury, do jakiej przyzwyczaił nas Polański z najlepszych lat.

  Bohaterowie. Zwyczajni ludzie w niezwyczajnych sytuacjach. Jedni z nas.

  Ten duński serial pokazuje, jak bardzo niemożliwym jest stworzenie wciągającego polskiego serialu kryminalnego.

  Trzeba bowiem wiedzieć, że intryga intrygą, ale realia, w jakich rozgrywa się opowieść są kto wie, czy nie ważniejszejsze od sedna sprawy. Skandynawskie realia, stosunki międzyludzkie, podejście do siebie i pracy, punkt widzenia są w tym serialu przedstawione wiernie. Tam tak po prostu jest.

  Okazuje się, że nie trzeba udawać kogoś, kim się nie jest, podkręcać rzeczywistość dla lepszego efektu, oszukiwać scenografią, makeupem i całym tym chłamem, który oferują nam producenci polskich seriali.

  Ale o co chodzi panie, o co chodzi?

  Pomiędzy Danią a Szwecją jest Most, który przechodzi w tunel. Most ten jest również granicą tych dwóch państw.
  Życie w Skandynawii toczy się leniwie. Ludzie pracują, piją kawę, rozwiązują krzyżówki, rozmawiają. Jak wszędzie. W końcu każdy chce jak najszybciej odbębnić dniówkę, a w tym przypadku nockę i uciekać do domu, tak?

  Okazuje się, że nie do końca. Nieoczekiwanie owietlenie Mostu gaśnie na ok. minutę. Hmm, co z tym robić, kto jest za to odpowiedzialny, nie wiadomo. Wiadomo za to, co dzieje się tuż po tym. Na granicznej linii leżą zwłoki kobiety przeciętej w pół. Tors leży na terenie Szwecji, ale dolna część już po stronie Danii. Tym jednym, zręcznym ruchem sprawca angażuje siły dwóch państw w rozwiązanie fenomenalnej zagadki kryminalnej.

  Do akcji wkraczają policjanci: Duńczyk Martin Rode – jowialny grubas po i w trakcie przejść oraz Saga Norien – aspołeczna Szwedka oficer policji, mająca swój świat, którego jeszcze nie zdążyła poznać i nauczyć się.

  To właśnia ta niedopasowana dwójka stoi przed najtrudniejszym zadaniem w swojej karierze. Generalnie obsada, postaci, nawet trzecioplanowe są umiejętnie rozgrane tak, że mają swoje miejsce w intrydze przygotowanej przez sprawcę.

  Szereg zwrotów akcji, wiarygodna i wielotorowo poprowadzona historia pełna napięcia sprawiają, że naprawdę trudno przejść obojętnie wobec “Mostu nad Sundem”.

  Dawno nie widziałem serialu, o którym myśli się wstając, jedząc śniadanie, idąc do pracy, rozmawiając przy rodzinnym posiłku.

  Jeśli czekacie na fascynującą, dziesięciogodzinną historię kryminalną, pełną ścierających się racji, mocnych charakterów, rozczarowań, wyzwań, a przede wszystkim pełną napięcia – nie mogliście trafić lepiej – przed wami “Most nad Sundem”!

  Przemek Saracen

  Jeśli chcesz przeczytać o drugiej serii, kliknij TUTAJ.

  Najnowsze Wpisy

  Pracowity jak mrówka czyli jedni z najdoskonalszych architektów w świecie owadów

  Uważane są za najbardziej pracowite owady na świecie. Ich sukces, podobnie jak u termitów ma swoje podłoże w pracy zespołowej. Jedna mrówka może niewiele,...

  Skąd się biorą zwierzęta w ZOO?

  Ciekawiło was, skąd biorą się zwierzęta w ZOO? Kiedy obserwuje się dorodne okazy, powiedzmy słoni afrykańskich - przed oczyma stają obrazy niemal z superprodukcji...

  Magia run, czyli sekret norweskiej duszy

  Zanim zaczniemy rozmawiać o runach, przeczytaj mój wpis o norweskiej grupie WARDRUNA (TUTAJ), której muzyka w magiczny, wciągający sposób opowiada o magii, tradycji, okrucieństwie,...

  Storrada Dumna, Polka która podbiła Skandynawię

  Piękna, wyniosła, władcza i mściwa. Jej silne rządy odcisnęły silne piętno w historii Skandynawii. Harda. Matka Knuta Wielkiego, zdobywcy Anglii. Potrafiła spalić żywcem książąt i...

  Emmy 2020. Telewizyjne Oscary bez niespodzianek.

  Bieżąca edycja tych prestiżowych nagród okazała się największym sukcesem dla HBO, bo to jej "Sukcesja"  i "Watchmen" zdobyły aż 11 statuetek. Z kolei serial...

  Powiązane Wpisy

  Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Leave A Reply

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Stay on op - Ge the daily news in your inbox