Home Popkultura Książka | Komiks Miejsca warte zobaczenia. Skwer Kajka i Kokosza w Lubinie

Miejsca warte zobaczenia. Skwer Kajka i Kokosza w Lubinie

Zdjęcia: Autor

1040

Kiedy jakimś cudem traficie do Lubina w województwie dolnośląskim i będziecie chcieli odsapnąć, przekąsić coś i wypić skierujcie swe kroki lub koła na osiedle Przylesie. Tam bowiem znajduje się prześwietny skwer Kajka i Kokosza, na którym smok Miluś zionie wodą, Zbójcerze szykują się do ataku, a pozostali bohaterowie magicznego świata Janusza Christy ruszają do akcji.

Dziękujemy, że nas czytasz! Będziemy ogromnie wdzięczni, jeśli zdecydujesz się wesprzeć Srebrny Kompas na Zrzutce! Dziękujemy! 

Skwer Kajka i Kokosza otwarto w 2013 roku, a jego budowa kosztowała nieco ponad półtora miliona złotych. Znajdziemy tu najbardziej ikonicznych bohaterów komiksowej sagi stworzonej przez Janusza Christę. Oczywiście dzielni słowiańscy woje Kajko i Kokosz, wiecznie zdesperowany kasztelan Mirmił z nieodłączną żoną Lubawą, Hegemon zagrzewający do walki swoich fajtłapowatych zbójcerzy i towarzyszący mu lizus Kapral oraz biegnący na odsiecz zbój Łamignat wraz z żoną Jagą, która wesprze czarami broniących się mieszkańców Mirmiłowa, w którym mieszkają nasi bohaterowie.

Aha, musicie jeszcze dotrzeć do ulicy, przy której znajduje się skwer. Hmmm… No dobrze, kierujcie się w stronę ulicy Kruczej. Albo Szpakowej. Albo Leśnej. Tak czy siak traficie.

I Miluś. Smok ziejący wodą, bo jest elementem fontanny, w której mogą bawić się dzieci.

Figury otacza bardzo przyjemnie zaprojektowany skwer pełen krzewów, traw i elementów małej architektury. Tuż obok znajduje się bardzo ładny plac zabaw.

Skąd pomysł na tego typu skwer? Jak powiedział miejskiemu portalowi Lubin.pl prezydent miasta Robert Raczyński:

“Próbujemy przypomnieć część polskiej historii. Ciągle oglądamy zagraniczne komiksy, podczas gdy mamy swoje własne, polskie, jak „Kajko i Kokosz”.

I to jest świetne podejście. Trzeba pokazywać naszą kulturę. Przeszłość, która nas ukształtowała. Bo bez świadomości tego kim jesteśmy, jakie historyczne czynniki wpływały na nas, naszych rodziców nie będziemy w stanie określić kim w ogóle jesteśmy. Będziemy miotać się od ściany do ściany próbując być ludźmi bez właściwości i charakteru.

Dlatego Skwer Kajka i Kokosza jest nie tylko bardzo ładnym miejscem zabaw i spotkań. To przede wszystkim miejsce, w którym nasze dzieci i wnuki mogą poznać co nas ukształtowało i dlaczego.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here