Więcej

  “Master Of Puppets” Metalliki. Album, który na nowo zdefiniował trash metal. To już 35 lat!

  Kiedy 3- ego marca 1986 roku ukazał się trzeci studyjny album Metalliki pt. “Master Of Puppets” mało kto zdawał sobie sprawę, że powstało dzieło, które nieodwołalnie zmieniło kształt trashmetalu.

  Jak wspomina perkusista grupy, Lars Ulrich:

  Byliśmy naprawdę młodzi, mieliśmy świeże podejście. Kiedy patrzę na nasze zdjęcia z tamtego czasu, widzę przede wszystkim niewinność. Wszyscy byliśmy muzycznymi zapaleńcami. Na ścianach mieliśmy najróżniejsze plakaty: od Iron Maiden i Michaela Schenkera po UFO i Ritchiego Blackmore’a. Wszystko kręciło się wokół muzyki. Żyliśmy nią 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

  W 2015 roku album znalazł się w Narodowym Rejestrze Nagrań Biblioteki Kongresu. W uzasadnieniu przyjęcia płyty do rejestru czytamy:

  Trzecie wydawnictwo zespołu Metallica pokazuje, jak grupa odchodzi od thrash metalowej historii i reputacji oraz odkrywa nowe pomysły. Thrash, reakcja na pop metal początku lat 80, miała na celu odnowę metalu poprzez podkreślenie szybkości i agresji. Na przykład piosenka „Battery” na tym albumie – z galopującymi akordami gitarzysty rytmicznego Jamesem Hetfieldem, bębnieniem z karabinu maszynowego Larsa Ulricha i oślepiającymi uderzeniami gitarzysty prowadzącego Kirka Hammeta – jest tak porywającym przykładem podgatunku, jaki tylko można znaleźć, a biegłość techniczna jest zdumiewająca. Jednak inne utwory na płycie uwalniają się od thrashowej ortodoksji. Czyste linie basu Cliffa Burtona, wzrost głośności i staranne harmonie, na przykład w „Orion”, odróżniają ten utwór od standardowego metalowego utworu. Tytułowy utwór zaczyna się dość zaskakująco wyraźnym akordem mocy i chwytliwym riffem, ale w połowie tempo zwalnia i czysta progresja, której towarzyszą dźwięki przypominające wiolonczelę, wprowadza Hetfielda w średnim tempie, który klasycznej techniki gitary metalowej. Basista i autor tekstów Black Sabbath, Geezer Butler, skomentował, że dorobek Metalliki z lat 80-tych przywrócił jej muzykę „z powrotem do ducha [Black] Sabbath” i dalej podkreśla: „Gdybyśmy zaczęli, to [Metallica] odkryła ją na nowo”.

  Z okazji 35- ej rocznicy wydania “Master Of Puppets” Metallica wystąpiła w telewizyjnym show Stephena Colberta:

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here