Kolejny norweski miliarder ucieka z kraju!

Udostępnij post:

Szwajcaria ma niższy podatek majątkowy, korzystniejsze zasady dotyczące dywidend i brak podatku od sprzedaży akcji. Ponadto istnieje tam stabilny i przewidywalny system podatkowy. To powód, dla którego kolejny norweski miliarder ucieka z ojczystego kraju.

W 2021 roku zapłaciłem 205 mln podatku prywatnego, czyli blisko 600.000 dziennie lub 25.000 godzinę, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Z czasem staje się to nie do zniesienia, mówi Bjørn Rune Gjelsten w rozmowie z Finansavisen. – Zostałem zmuszony do podjęcia decyzji i zdecydowałem się na przeniesienie części majątku i ograniczenie konieczności «wysysania» z firmy z dużych kwot w celu płacenia podatków.

Miliarder przekazał majątek swojej córce, 21-letniej Ingrid Gjelsten, która przeprowadziła się do Szwajcarii i dziedziczy 80 procent imperium Gjelsten.

  • Zmiana pokoleniowa następuje wcześniej niż planowano – mówi inwestor. Wpisuje się to również w plany mojej córki, która chce zainwestować w hippikę i skoki przez przeszkody. 21-latka planuje też docelowo studiować na Uniwersytecie w Zurychu.

Gjelsten nie jest pierwszym miliarderem, który przeniósł swoje pieniądze do Szwajcarii. Jeden z najbogatszych Norwegów, Kjell Inge Røkke przeprowadził się tam we wrześniu, a w jego ślady poszło kilku następnych.

Potentat w branży nieruchomości komercyjnych Tord Ueland również się przeprowadził. Syn miliardera Pettera Nesleina, Thomas Neslein, przeniósł się do Lugano w listopadzie.

Najnowsze

Zobacz również

Powiązane materiały

Policja odnotowała znaczny wzrost prób samobójczych

Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód...

Amerykańscy scenarzyści otwierają się na AI, ale…

Czołowy związek zawodowy amerykańskich scenarzystów, czyli Writers Guild of America West wyraził zgodę na wykorzystywania w pracach swoich...

Norwegia kolejny raz zwiększa limity połowu na wieloryba karłowatego

W tym roku norwescy rybacy odłowić będą mogli 1.000 sztuk tych ssaków i jest to o 83 więcej...

Dlaczego w nadchodzącym roku nadal będzie duża presja na ceny żywności

Wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę uważnie obserwowany indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)...