niedziela, 19 maja, 2024
21 C
Sobótka

Kolejna porażka Lewicy i kolejny raz te same błędy

6,8% Lewicy do sejmików to ostatni sygnał po słabym wyniku jesienią: zmiana albo spadnięcie pod próg. KO już dawno wzięła progresywizm na miarę oczekiwań wyborców, czyli zieleń, usługi publiczne i prawa kobiet/LGBT. Klasyczny wyborca SLD odszedł do PiS, szczególnie zachęcony przez rebranding odcinający korzenie, albo na tamten świat.

Jak się w tym odnajduje Lewica? Żadnych własnych mediów. Posłowie uczący się z setek KO w TVN24. W kampanii parlamentarnej dosłownie skopiowali serduszko KO dodając hasło “serce mam po lewej”. Używając frazy powszechnie używanej na azjatyckich bazarach: “same same but different”. Trela, Gawkowski, Czarzasty, Biedroń nieodróżnialni od Platformy, a do tego znacznie mniej skuteczni i zasadniczo niekompetentni (tylko z litości nie napiszę dlaczego, mam amunicję ale poczeka na lepszy moment). Brak strategicznej wizji państwa, gospodarki, społeczeństwa w wyjątkowo trudnym czasie. Jedyny wyjątek jaki widzę po rezultatach to Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zasadnicze pytanie jakie sobie dziś zadawałem to czym właściwie różni się Lewica od KO, poza oczywiście składem klasowym i estetyką brahmińskiej inteligencji. Czy Lewica proponuje jakieś naprawdę radykalnie inne rozwiązania, czy ma na swoim koncie sukcesy z działalności pozapolitycznej? Czy chciałbym tym ludziom powierzać władzę, czy tak jak konfederatów trzymać tylko dla zabarwienia dyskusji? I przypomina mi się, jak argumentowałem Czarzastemu bodaj 4 lata temu, że Lewica musi zbudować swój SOR, swoją politykę przemysłową, propozycje projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. Mieć odpowiedź na potrzebę zmiany modelu rozwojowego Polski. Zgadnijcie jaki był rezultat.

No bo jaki jest sens głosować na ekipę, która nie wiadomo jaki ma pomysł np. na Zielony Ład i problemy branży rolno-spożywczej? Czy Lewica ma jakieś mocne figury w rolnictwie? Ja pamiętam, jak na moją współpracę z Michałem Kołodziejczakiem reagowali tam wstrętem, no bo jak to tak z wichrzycielami-Lepperami. To może jakiś obszar tradycyjnie lewicowy, no nie wiem, spółdzielczość? Pół roku Sejmu mija, a do dziś 0 (słownie: zero) posłów Lewicy zainteresowało się trwającym odrodzeniem spółdzielczości. A może listy były pełne kandydatów związkowych? Otóż nie bardziej, a nawet mniej (!) niż listy KO i Trzeciej Drogi jak wnioskuję po “ściągawce” do głosowania największej centrali związkowej OPZZ.

Wygląda na to, że headhunting leży na całego. Otóż partia nie jest dla partyjnych – jest platformą (nomen omen) dla ruchów społecznych i liderów organizacji obywatelskich. Może dlatego Magda Biejat i Jan Mencwel przewodząc sojuszowi Lewicy i ruchów miejskich wykręcili 15%, a w reszcie kraju pies z kulawą nogą nie wybrał się obsikać słupa z kolejnym bezkształtnym liberałem z “Nowej Lewicy”.

Jeśli “Nowa Lewica” zapomina, że ma reprezentować pracowników, idee egalitarne, zwalczać dominację kapitału (w tym zagranicznego!) nad człowiekiem i spełniać aspiracje wspólnoty narodowej – to po prostu nie będzie więcej zasiadać w ławach. Bo lewica to nie ta czy inna partia, ale stronnictwo idei tak stare jak demokracje.

Top Tygodnia

Psycholog radzi: nie musisz wszystkiego kontrolować. Naucz się odpuszczać.

Dobre 15 lat temu, gdy byłam mamą raczkującego berbecia,...

“Rozróby i romanse”. Egmont przywraca do życia trupa. Ależ oni rozrabiają!

„Rozróby i romanse” to zbiór siedmiu nowelek rozgrywających się...

Florencja Północy, perła baroku, stolica kultury i wolności. Drezno. [76 zdjęć]

Florencja Północy, miasto baroku, kolebka kultury. Przepiękna starówka i...

Joe Metheny. Zabójca, który robił ze swoich ofiar hamburgery

Ta historia jest zbyt fantastyczna, by była prawdziwa, a...

Prawdziwa historia legendarnego zdjęcia „Pocałunek życia”

Kiedy przeglądam social media, co pewien czas widzę historyczne...

Zobacz koniecznie

FotoStory. “Dawno dawno temu”

Działo się to w Lubiążu podczas wakacyjnej rekonstrukcji jednej...

“Projekt 2025” to praktycznie oficjalny plan polityki Trumpa, gdyby wygrał wybory w USA

W kwietniu 2022 r. konserwatywny amerykański think tank Heritage...

Brazylijski prezydent elekt zapowiada powstrzymanie wycinki Amazonii

Luiz Inácio Lula da Silva zobowiązał się do zakończenia...

Fotospacer w wojsławickim Arboretum, cześć pierwsza

Wizyta w wojsławickim Arboretum to jeden z najlepszym prezentów,...

Czy w wojnie Izraela z Hamasem ktokolwiek wygrywa?

XIX-wieczny niemiecki strateg wojenny i feldmarszałek Helmuth von Moltke ukuł słynny...

Kochamy mięso, a badania tylko to potwierdzają!

Mięso wciąż stanowi ważną pozycję w menu Polaków. Prawie...

Duże sieciówki spychają na margines bazary i targowiska.

Od lat w przestrzeni publicznej powtarzana jest narracja, że...

Korupcja w KGHM

Według ustaleń prokuratury, proceder trwał od roku 2011 do...
Tylko na Wakacje.pl

Powiązane

Popularne Kategorie