Więcej

  KIEDY SIAĆ TRAWĘ?

  Piękny i zadbany trawnik jest ozdobą ogrodu i powodem do dumy właściciela, a kompozycje z barwnych traw mogą z powodzeniem rywalizować z rabatami kwiatowymi. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania dotyczące zakładania i pielęgnacji trawnika, krok po kroku prowadzimy po całym procesie wysiewania murawy i przedstawiamy najbardziej efektowne gatunki traw ozdobnych.

  KIEDY NAJLEPIEJ SIAĆ TRAWĘ?

  Zakładać trawniki można przez cały okres wegetacyjny, ale niektóre terminy są korzystniejsze dla zapewnienia trawie optymalnych warunków do wzrostu.

  Od połowy kwietnia do początku maja, to odpowiedni termin ze względu na umiarkowaną temperaturę i dużą wilgotność podłoża.

  W lecie też oczywiście można spróbować zasiać trawnik, ale wysokie temperatury mogą bardzo utrudnić nam właściwą pielęgnację wschodzących roślin. W lecie konieczne jest częste podlewanie, a i tak pomimo naszych zabiegów palące słońce może spowodować powstanie suchych placków w murawie.

  Między połową września a połową października jest optymalny termin wysiewu ze względu na umiarkowane temperatury i liczne opady, jednak istnieje możliwość, że rośliny nie zdążą się przygotować do nadchodzącej zimy, zwłaszcza jeśli pojawią się niespodziewane wczesne przymrozki.

  TRAWNIK OZDOBNY CZY UŻYTKOWY?

  Podejmując decyzje o założeniu trawnika, należy zdecydować, czy chce się mieć trawnik ozdobny, czy użytkowy.

  Trawnik ozdobny, będący idealnie gładką szmaragdową powierzchnią tworzą trawy o liściach wąskich i delikatnych – mietlice i kostrzewy. Trawa musi być dokładnie i regularnie strzyżona, żeby pospolite trawy i szerszych liściach nie miały szansy się rozwinąć. Trawnik ozdobny nie jest odporny na zadeptanie i łatwo ulega uszkodzeniu. Trzeba o niego dbać regularnie i starannie go pielęgnować.

  Nasiona na trawnik ozdobny są droższe niż na trawnik użytkowy, a uzyskanie imponującego rezultatu jest długim i żmudnym procesem. W przypadku trawnika ozdobnego idealne przygotowanie gruntu pod siew jest niezwykle ważne – każda niedoskonałość terenu będzie od razu widoczna na nisko strzyżonej trawie.

  Mniej urodziwy, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalny trawnik uzyskamy z życicy trwałej i innych szerokolistnych traw. Dobrze utrzymany trawnik użytkowy wytrzyma gry, bieganie, jazdę rowerkiem, grille i inne czynności, które chcesz wykonywać na swojej murawie. Trawnik użytkowy jest też bardziej odporny na okresowe zaniedbania bez strat na wyglądzie. Nasiona przeznaczone na ten rodzaj trawnika są tańsze, a rośli rosną szybciej i mają mniejsze wymagania. Wadą tego rodzaju trawnika jest jego szybki przyrost, przez co potrzebne jest częstsze koszenie.

  PRZYGOTOWANIE TERENU POD TRAWNIK

  Przed przystąpieniem do siewu niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie terenu przeznaczonego pod trawnik. W idealnym układzie między przygotowaniem gleby a siewem należy zachować przynajmniej 3-miesięczny odstęp. Z tego powodu najlepiej jest przygotować grunt pod trawnik na jesień. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5-6,5, dlatego gleby zbyt kwaśne należy na wapniować, gleby gliniaste rozluźnić piaskiem a piaszczyste nawieźć kompostem.

  Ziemię należy oczyścić z kamieni, cegieł i śmieci. Pniaki i korzenie drzew, które mogą przyczynić się do późniejszego rozwoju grzybów, trzeba usunąć. Następnie likwidujemy chwasty i zabezpieczamy ziemię przed ich ponownym rośnięciem np. opryskami środkiem chwastobójczym.

  W kolejnym etapie przystępujemy do wyrównania terenu – niwelujemy górki i zasypujemy doły. Ziemię pod trawnik trzeba przekopać – jeśli powierzchnia terenu, na którym pracujemy jest duża, może się okazać niezbędne wynajęcie kultywatora mechanicznego. Bardzo istotne jest dokładne kruszenie powstałych przy przekopywaniu grud ziemi – pozwoli to uniknąć tworzenia się górek i dołków na trawniku. Można to zrobić, rozdeptując je stopami, lub przy użyciu wideł czy łopaty. Na koniec należy udeptać powierzchnię ziemi i wyrównać ją grabiami.

  Jeszcze przed siewem należy rozważyć zamontowanie automatycznego systemu nawadniania lub siatki chroniącej przed kretami.

  DOBÓR MIESZANKI NASION

  Trawa w trawniku może pochodzić z nasion lub z gotowej darni z rolki. Trawnik z darni uzyskuje się szybciej, jednak nad trawnikiem z wysiewu ma się większą kontrolę, jeśli chodzi o jego skład roślinny, a także jest on zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.

  Nie ma idealnej mieszanki nasion, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Mieszankę dobiera się pod indywidualne potrzeby – czy trawnik ma być ozdobny, czy użytkowy – oraz pod cechy posiadanego ogrodu: np. czy jest zacieniony, nasłoneczniony, a gleba gliniasta czy piaszczysta.

  Nie należy kierować się pięknymi zdjęciami i hasłami na opakowaniu, trzeba dokładnie sprawdzić skład mieszanki i czy zawiera rośliny, które będą spełniały założone potrzeby.

  Przykładowy skład mieszanki na trawnik użytkowy: życica trwała, tymotka łąkowa, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, mietlica pospolita.

  JAK SIAĆ?

  Jeśli gleba nie została zasilona nawozem przed zimą, należy to zrobić najpóźniej tydzień przed wysiewem nasion. Dzień wysiewu powinien być pogodny, bezwietrzny, o umiarkowanej temperaturze. Gleba powinna być sucha z wierzchu, ale wilgotna w głębi.

  Odpowiednia ilość nasion to między 35 a 50 gramów trawy na 1 metr kwadratowy. Zbyt mała ilość nasion spowoduje, że trawnik bardzo długo będzie rzadki, a zbyt duża może doprowadzić do zgorzeli siewek. Nasiona rozsiewa się nabierając garść do ręki a następnie rozsypując z rozmachem po powierzchni ziemi. Wysiew powtarza się w tym samym miejscu raz w jednym, raz w drugim kierunku, tak zwanym ruchem krzyżowym. Można też skorzystać z siewnika ogrodowego. Dla ułatwienia można zmieszać nasiona z piaskiem co ułatwi równomiernie rozprowadzenie nasion na ziemi i pozwoli uniknąć dziur w murawie. Na zakończenie należy łagodnie zagrabić powierzchnię trawnika grabiami do trawy.

  PIELĘGNACJA MŁODEGO TRAWNIKA

  Dobrze jest na czas wzrostu roślin ustawić na obsianym obszarze odstraszacze ptaków. Siewki pojawiają się od 7 do 21 dni po wysiewie i jeśli przez dłuższy czas nie spada deszcz, należy podlać trawnik. Na tym etapie jest to ostrożny zabieg konewką z bardzo drobnym sitem. Nie powinno się puszczać mocniejszego strumienia wody, gdyż zniszczyłby on ułożenie nasion.

  Kiedy trawa osiągnie wysokość ponad 10 cm, przyszedł czas na pierwsze koszenie. Ostrza kosiarki muszą być ostre i należy rośliny skrócić tylko o same czubki liści. Zanim trawnik będzie w pełni gotowy do użytkowania może minąć nawet 12 miesięcy uważnej pielęgnacji. Po tym czasie trawnik osiągnie dojrzałość i można w pełni zacząć się nim cieszyć.

  UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW W TRAWNIKU

  Na nowo założonych trawnikach mogą wystąpić różne ubytki. Mogą być one spowodowane nierównym kiełkowaniem, zbyt gęstym lub zbyt rzadkim obsianiem, chorobami wywołanymi nieodpowiednim przygotowaniem podłoża, złymi warunkami pogodowymi, brakiem wody lub składników odżywczych.

  Naprawić ubytki w trawniku można na dwa sposoby: dosianiem trawy lub przeszczepem zdrowej darni z innego, mniej widocznego miejsca. W obu przypadkach najistotniejsze są odpowiednie warunki: duża wilgotność gleby i sprzyjająca rośnięciu temperatura.

  Aby dokonać przeszczepu darni, wytnij łopatą i usuń obumarły fragment trawnika, przekop i spulchnij glebę w tym miejscu widełkami. Następnie umieść przeszczepioną z innego miejsca darń i ubij ją. Po jakimś czasie łata powinna się przyjąć a blizny w murawie zarosnąć. Dziurę pozostałą po wycięciu przeznaczonej na łatę murawy można obsiać.

  Żeby dosiać brakujący fragment trawnika, spulchnij porażoną powierzchnię widłami ogrodowymi i zagrab, usuwając resztki roślinne. Wysiej nasiona w ilości 30 gramów na metr kwadratowy i zabezpiecz miejsce przed ptakami.

  TRAWY OZDOBNE

  W ogrodzie oprócz idealnie równego, wypielęgnowanego i przystrzyżonego trawnika powinny też znaleźć swoje miejsce trawy ozdobne, które z powodzeniem mogą konkurować z kwiatami, jeśli chodzi o wrażenia estetyczne. Trawy ozdobne z reguły są mało wymagające, występują w wielu odmianach kolorystycznych, gęsto rosnąc, tworząc w ogrodzie piękne, barwne pióropusze.

  W zależności od potrzeb można posadzić ozdobne trawy rozrastające się na boki, trzeba jednak uważać, bo niektóre gatunki są mocno ekspansywne i mogę zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Jeśli chcemy zapobiec zbytniemu rozrośnięciu się rośliny, przy sadzeniu trzeba ograniczyć obszar, który trawa będzie mogła zająć korzeniami folią preforowaną.

  Inne trawy jak miskant olbrzymi, proso rózgowe czy trawa pampasowa osiągają pokaźne wysokości i mogą służyć w ogrodzie za imponujące solitery lub można też z nich stworzyć oryginalny żywopłot. Trawy ozdobne są też odpowiednie do obsadzania mniej estetycznych miejsc w ogrodzie jak kompostownik, czy zbiorniki na wodę.

  Pielęgnacja traw posadzonych w odpowiednich dla nich warunkach glebowych i klimatycznych jest bardzo prosta. Najczęściej sprowadza się ona do przycięcia na wiosnę suchych kęp.

  Popularne rodzaje traw ozdobnych:

  • Rozplenice – średniej wysokości kępy z puchatymi kotkami na końcach
  • Miskanty – wysokie trawy z kolorowymi piórami na szczytach
  • Turzyce – średniej wysokości trawy, z płaskimi, ozdobnymi liśćmi
  • Kostrzewy – niskie, okrągłe kule z cienkimi, ozdobnymi liśćmi
  • Trawy bambusowe – kępiaste, o charakterystycznych liściach bambusa
  • Trawy pampasowe – wysiew i uprawa

  Te trawy to najbardziej popularna, a jednocześnie najbardziej wymagająca odmiana traw ozdobnych. Osiąga imponujące rozmiary i najbardziej znana jest z okazałych, puszystych kwiatostanów. Kwitnie jesienią, od września do listopada. Żeby osiągnąć swój majestatyczny wygląd, trawa pampasowa musi być posadzona w odpowiednich warunkach – w ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatru miejscu, w żyznej, próchniczej, bogatej w składniki odżywcze i lekko kwaśnej glebie.

  Trawa pampasowa zawiązuje nasiona późną jesienią w pierzastych kwiatostanach na szczytach pędów. Do siewu nadają się wyłącznie zdrowo wyglądające, duże, suche nasiona – dlatego warto korzystać z zaufanych źródeł i kupować od renomowanych producentów. Zakupienie nasion z pewnego źródła zwiększy nasze szanse na uzyskanie zadowalających wschodów i zdrowych, silnych roślin.

  Ze względu na miejsce pochodzenia trawa pampasowa jest wrażliwa na niskie temperatury. Siejąc trawę w Polsce, trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nasiona należy umieścić w inspekcie, w specjalnym podłożu będącym mieszanką ziemi kompostowej, torfu i piasku. Odpowiednia pora siania wypada między marcem a początkiem maja. Nasiona kiełkują przez około 2-3 tygodnie w temperaturze około 20 stopni. Należy je regularnie delikatnie podlewać i wietrzyć. Siewki z 3-5 listkami można rozsadzić do osobnych doniczek. Młode rośliny w pierwszym roku nie pozostawiamy na zimę na dworze, dopiero w następnym roku możemy wysadzić podrośnięte trawy pampasowe na stanowisko docelowe.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here