fbpx
poniedziałek, 10 maja, 2021
10.5 C
Sobótka

Już za dwa lata wejdziemy na odtworzoną arenę rzymskiego Kolosseum. Włosi prezentują ambitny projekt.

Zdjęcia: Pixabay

Włosi szykują nową atrakcję dla turystów odwiedzających słynne rzymskie Koloseum. Już za dwa lata będziemy znaleźć się w samym centrum areny, na której odbywały się pojedynki, bitwy oraz walki z dzikimi zwierzętami.

Rzymski amfiteatr, ukończony za cesarza Tytusa w 80 roku naszej ery, miał kiedyś drewnianą podłogę pokrytą piaskiem, która została zbudowana na szczycie sieci tuneli i pomieszczeń, w których gladiatorzy i zwierzęta czekali przed wejściem na arenę. Już niedługo to miejsce zostanie odtworzone tak, by zwiedzający mogli znaleźć się w samym centrum wydarzeń i odtworzyć znane z obrazów i filmów rozgrywane tu igrzyska.

Włoskie przedsiębiorstwo Milan Ingegneria – na zamówienie ministerstwa kultury wykona specjalną platformę dla zwiedzających. Wartość zamówienia wynosi 18,5 miliona euro, a pierwsi turyści wejdą na platformę już za dwa lata.

Będzie to nawiązanie do atrakcji turystycznej, która funkcjonowała w tym miejscu jeszcze w XIX wieku, jednak kiedy archeolodzy dokopali się do podziemnych poziomów konstrukcji, platforma została usunięta pod koniec stulecia.

Było to tzw. hypogeum, czyli sieć podziemnych tuneli i komór. Trzymano tam dzikie zwierzęta jak lwy, tygrysy, a nawet nosorożce, z którymi walczyli niewolnicy i przestępcy oczekujący na bitwę mającą rozegrać się tuż nad ich głowami. Przemyślny system wind i ramp pozwalał na wyniesienie uczestników widowisk w różnych częściach areny. Nierzadko było to zaskakujące dla widzów, którzy patrzyli na wyłaniających się „znikąd” bohaterów igrzysk.

Nowa, zaawansowana technologicznie scena będzie mogła szybko zakryć lub odsłonić podziemne sieci, pozwalając na ich ochronę przed deszczem lub na wietrzenie.

„To kolejny krok naprzód w kierunku odbudowy areny, ambitny projekt, który pomoże w konserwacji struktur archeologicznych, jednocześnie powracając do pierwotnego obrazu Koloseum” – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini.

Minister powiedział, że po przywróceniu podłogi do dawnej świetności w Koloseum mogą odbywać się imprezy kulturalne.

Zwycięski projekt zakłada zainstalowanie setek drewnianych listew, które można obracać, aby wpuścić naturalne światło i powietrze do podziemnych komór. Ciekawe, że podłoga została zaplanowana w ten sposób, że można ją zdemontować bez szkody dla Kolosseum.

Platforma będzie wykorzystywana nie tylko w celach turystycznych. Będą się tu odbywać wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty i przedstawienia teatralne.

 

 „To kolejny krok naprzód w kierunku odbudowy areny, i ambitny projekt, który pomoże w konserwacji struktur archeologicznych, jednocześnie powracając do pierwotnego obrazu Koloseum” – powiedział w niedzielę Franceschini.

Zobaczmy wizualizację projektu:

Źródło:BBC News
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Przeżyły wybuch, zatonięcie statku i katastrofę samolotu. Teraz czas na emeryturę. Wszystkie lwy “MGM”

Pamiętacie słynne logo firm MGM? Tego ryczącego lwa pokazywanego przez wieloma filmami. Na przykład przez cyklem agenta...

Zła wiadomość dla wegan. Boczniaki to mięsożercy, naprawdę!

Złe czasy nadeszły dla odżywiających się boczniakami wegan. Okazuje się, że owe poczciwe grzyby stanowiące smaczny zamiennik...

Magia run, czyli sekret pogańskiej duszy

Zanim zaczniemy rozmawiać o runach, przeczytaj mój wpis o norweskiej grupie WARDRUNA (TUTAJ), której muzyka w magiczny,...

Ciasto rybne, ziemniaki, łosie, serce renifera i nie tylko. O kuchni norweskiej słów parę

Jest taki czas w życiu każdego z nas, że kończą się przywiezione z domu zapasy i trzeba...
Sobótka
bezchmurnie
10.5 ° C
14 °
7.8 °
54 %
4.6kmh
0 %
pon
21 °
wt
24 °
śr
22 °
czw
12 °
pt
11 °

Recenzje