Więcej

  Jesteś ozdrowieńcem? Możesz zostać zwolniony z kwarantanny po powrocie do Polski

  Już nie tylko osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 lub posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa mogą być zwolnione z kwarantanny po przekroczeniu granic Polski. Od 11 marca nie muszą jej odbywać również ozdrowieńcy. Rząd wydał nowe rozporządzenie w tej sprawie.

  W środę 10 marca w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przedłuża ona do 28 marca br. większość obowiązujących zasad, a także wprowadza kilka nowych rozwiązań, w tym zmiany dotyczące obowiązkowej kwarantanny dla osób podróżujących do Polski.

  Ozdrowieńcy zwolnieni z kwarantanny

  Nowelizacja rozporządzenia wprowadza ułatwienie dla podróżnych, którzy chorowali na COVID-19 i mają status ozdrowieńca. Jak czytamy w dokumencie, od 11 marca z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granic Polski mogą zostać zwolnione osoby, które: „zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

  Oznacza to, że jeśli podróżujesz do Polski, a chorowałeś na COVID-19 i udokumentujesz to funkcjonariuszowi Straży Granicznej, od 11 marca obowiązek kwarantanny już Cię nie dotyczy.

  W dalszym ciągu z 10-dniowej kwarantanny są również zwolnione m.in. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (szczepionką zatwierdzoną na terenie UE) oraz podróżni z zaświadczeniem o negatywnym wyniku testu na koronawirusa wykonanym na 48h przed przyjazdem do Polski.

  Zgodnie z nowym rozporządzeniem, obowiązek odbycia kwarantanny dla osób podróżujących do naszego kraju środkami transportu zbiorowego (samolotami, pociągami, autobusami) został wydłużony do 28 marca 2021 roku.

  Przeczytaj rozporządzenie z 10 marca 2021 r.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here