fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
17.2 C
Sobótka

Jest ciężka jak bus i mknie z prędkością 10 km na sekundę. ISS wystrzeliła kosmiczny kubeł śmieci w kierunku Ziemi

Zdjęcia: NASA

Waży prawie 3 tony i zasuwa blisko 10 km na sekundę. Krąży po ziemskiej orbicie i powoli zniżając lot spłonie w atmosferze. A to wszystko w ciągu jakichś czterech lat. Tak właśnie 11- ego marsa roku pańskiego 2021 NASA pozbyła się śmieci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ten ciężki ładunek to nic innego, jak kosmiczny kubeł na śmieci wypełniony akumulatorami niklowo – wodorowymi i jest najcięższym tego typu odpadkiem z historii lotów kosmicznych.

Spytacie zapewne, czy tak wielki obiekt nie zderzy się na przykład z satelitami, czy wystrzeliwanymi przez Elona Muska Starlinkami. Oczywiście takie ryzyko istnieje, jednak NASA uspokaja nas mówić, że nie ma takiego zagrożenia – ale na wszelki wypadek kosmiczny śmietnik znajduje się pod obserwacją.

W 2011 roku NASA zdecydowała, że dotychczasowe baterie niklowo – wodorowe, które gromadzą energię pozyskiwaną przez panele słoneczne zostaną zastąpione na akumulatory litowo – jonowe. Od podjęcia decyzji do produkcji nowego typu baterii minęło 3 lata. Z kolei wymiana pierwszego akumulatora rozpoczęła się w 2016 roku.

Oficjalnie zakończenie modernizacji nastąpiło 1- ego lutego 2021- ego roku, kiedy to astronauci Victor Glover i Mike Hopkins wrócili z kosmicznego spaceru, gdzie „dokręcili ostatnią śrubkę”.

Łącznie w wymianę baterii zaangażowanych było 13 astronautów, którzy dokonali 14 spacerów w próżni, w trakcie których wymieniono 48 przestarzałych akumulatorów na nowe. Dostarczał je japoński statek towarowy HTV, który musiał w tym celu wykonać cztery loty. Zwykle dostarczał nowe konstrukcje i odbierał stare, które wyrzucane w odpowiednim momencie paliły się w atmosferze.

Pojawił się jednak problem z ostatnim transportem i to pozornie niezwiązanym z modernizacją.

W 2018 roku doszło do niepowodzenia podczas startu rakiety Sojuz, w wyniku czego astronauci musieli awaryjnie lądować na stepach Kazachstanu.

W każdym razie spowodowało to zaburzenie harmonogramu pracy transportowca, w wyniku czego nie doszło do ostatniego kursu japońskiego pojazdu w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W ten sposób specjaliści NASA zdecydowali, że zamocowany do stacji kosmiczny kubeł na śmieci musiał zostać wystrzelony w kierunku Ziemi z nadzieją, że w nic po drodze nie uderzy.

Jak do tej pory operacja wyrzucenia śmieci przebiega bez żadnych problemów co nie znaczy, że będzie tak do końca. Zwłaszcza, że dookoła Ziemi krąży około 34 tysiące obiektów przekraczających 10 centymetrów. Trzeba do tego doliczyć miliony śmieci typu narzędzia, czy to, co odpadało od statków kosmicznych.

Źródło:NASA
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

Zapomniane skarby Norwegii. Stary cmentarz Varhaug.

Zabiorę Was dzisiaj na naprawdę wyjątkową wyprawę w przestrzeni i czasie. Możliwe, że jak  ja, doświadczycie niemal...

“W krainie Borostworów”. Czy to jeszcze Kajko i Kokosz, jakich znamy?

I kto by pomyślał, że wystarczy wskoczyć mirmiłowianom do studni, by doprowadzić ich na skraj nędzy i...

BodyCount: “Manslaughter”

Któż by pomyślał, że czas potrafi zapieprzać tak szybko, jak nigdy? W tym roku obchodzimy rocznicę powstania...

Pordzewiałe mechanizmy, zerwane łańcuchy, tona śmieci i spawarka. Poznaj niezwykłe rzeźby Johna Lopeza!

John Lopez tworzy sztukę ze śmieci. Wykorzystując złom, spawarkę i podstawowe narzędzia, które zwykle znajdziesz w przydomowym...

Kiedy bóg Loki zamienił się w klacz i rozkochał rumaka Swadelfariego powstał On. Rumak Sleipnir.

W zdominowanej przez filmy Marvela kulturze popularnej skandynawski bóg Loki postrzegany jest jako klasyczny łotrzyk. Co prawda...
Sobótka
bezchmurnie
17.2 ° C
20.5 °
14 °
81 %
1.8kmh
4 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
27 °
wt
22 °

Podróżujemy

Pravcicka Brana. Cud natury, w którym Disney kręcił swoje “Opowieści z Narnii”.

Jest monumentalna. Onieśmielająca. Wyjęta z filmu fantasy. Jest największą naturalną bramą, jaką zobaczycie na naszym kontynencie. Stoi na szczycie góry i jest w zasięgu...

Nowa aktualizacja Google Earth. Animacja poklatkowa 3d pokazująca jak na przestrzeni lat zchrzaniliśmy Ziemię

Znana z nieprawidłowego traktowania pracowników (tu piszemy na ten temat) firma Google tym razem błysnęła – najnowsza odsłona Google Earth wykorzystując mechanizm poklatkowej animacji...

Spędź rodzinny weekend w Tatrach!

Zakopane i okolice są świetną bazą wypadową w Tatry, ale górskie szlaki to tylko część atrakcji, które warto wziąć pod uwagę planując weekend na...

Srebrny Łoś, czyli norweskie dziwactwo wzdłuż jednej z głównych dróg kraju.

Przy drodze stoi sobie łoś. Jest wielki, lśniący i odbija od siebie wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Stoi sobie na placu piknikowym...