More

  Jeden z nowych cudów świata zamknięty przez strajki

  Legendarne inkaskie „miasto w chmurach”, czyli leżące w Peru Machu Picchu i prowadzący do niego szlak zostały zamknięte. Powodem są gwałtowne protesty.

  Decyzja o zamknięciu atrakcji zapadła, gdy 418 osób — 148 turystów i 270 obywateli — było ewakuowanych po uszkodzeniu linii kolejowych, które zostały spowodowane przez uczestników protestów mającym miejsce w Peru.

  To nie pierwszy raz, kiedy z powodu lokalnych zamieszek turyści utknęli w tym słynnym miejscu wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zeszłym miesiącu tysiące ludzi musiało zostać przetransportowanych drogą powietrzną po tym, jak utknęły w mieście przez kilka dni.

  Peru jest wstrząsane protestami, odkąd były prezydent Pedro Castillo, pierwszy rdzenny przywódca narodu andyjskiego, został w grudniu postawiony w stan oskarżenia i uwięziony pod zarzutem buntu i spisku po nieudanej próbie rozwiązania Kongresu. Ruch oddolny, który nie ma wyraźnego przywództwa, wzywa do dymisji jego następczyni, Diny Boluarte .

  Protestujący chcą nowych wyborów, które wyłonią następcę Castillo, ale Boluarte mówi, że nie ustąpi.

  W wyniku zamieszek zginęło dotychczas 53 osoby, przeszło stu ludzi zostało zatrzymanych.

  „Prestiż Machu Picchu i jego znaczenie dla peruwiańskiego przemysłu turystycznego pozwoliły mieszkańcom Andów powiedzieć Limie: „powinniście celebrować nas i naszą kulturę”. I myślę, że państwo peruwiańskie jest teraz szczęśliwe, gdy celebruje andyjski folklor i historię Inków – chociaż nadal ma tendencję do omijania współczesności. Na przykład są mniej zainteresowani rozmową o prawach do ziemi”. — powiedział Mark Rice, historyk i autor książki „Making Machu Picchu”.

  Machu Picchu odwiedza 730 tysięcy turystów rocznie.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały