Więcej

  Jan Śpiewak. “Jak ludzie PiS gromadzą się na nieruchomościach”

  W Polsce obrót nieruchomościami jest bardzo ściśle związany z polityką. W branży nieruchomościowej panuje kapitalizm polityczny – sukces zależny jest od koneksji. W sytuacji całkowitej zapaści polskiego wymiaru sprawiedliwości – prokuratury, CBA, sądów – tworzy to ogromne możliwości do tworzenia gigantycznych prywatnych majątków polityków. Nic dziwnego, że politycy inwestują w nieruchomości. I nic dziwnego, że wiele afer III RP miała podłoże nieruchomościowe.

  Media w ciągu ostatnich dni ujawniły adresy 15 nieruchomości, które należą do Daniela Obajtka prezesa PKN Orlen wartych conajmniej kilkanaście milionów złotych. Ostatnim adresem jest luksusowy apartament na warszawskim Bemowie, za który Obajtek zapłacił jedynie siedem tysięcy złotych z metra kwadratowego, chociaż cennikowo powinien zapłacić trzynaście tysięcy. Skąd Obajtek dorobił się takiej fortuny?

  Przypominam też historię działki Mateusza Morawieckiego, który dzięki znajomości z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem kupił za młodu od kościoła działkę za jedną piątą wartości. Dzisiaj jest ona warta 70 milionów złotych. Gulbinowicz tuż przed śmiercią został skazany w procesie w Watykanie za czyny pedofilskie i współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.

  Wśród inwestycji nieruchomościowych obozu władzy warto się również przyjrzeć fortunie szefa Najwyższej Izby Kontroli. Chodzi o Mariana Banasia. Skromny urzędnik w czasie swojej kariery publicznej zgromadził 2 domy i 3 mieszkania oraz kamienice w Krakowie. Tę kamienicę podobno dostał w darowiźnie od żołnierza AK. Jakie było zdziwienie, gdy ten konserwatywny chrześcijański polityk wynajął na hotel na godziny a następnie sprzedał kamienicę znanej rodzinie kryminalistów i alfonsów z Krakowa.

  Interesy z deweloperami robią politycy wszystkich opcji. W radzie nadzorczej JW Construction zasiadała Barbara Blida i Józef Oleksy. We władzach Dom Development – senator PO Łukasz Abgarowicz, przewodniczący gminy Centrum, a więc w praktyce wiceprezydent stolicy. Senator PiS Stanisław Kogut miał – wedle CBA – wziąć łapówkę od jednego z największych deweloperów, ze spółki Griffin Real Estate, w zamian za pomoc przy zburzeniu hotelu Cracovia. Szef SLD Włodzimierz Czarzasty był zatrudniony w spółce Griffin. Andrzej Halicki, jedna z najważniejszych postaci PO, był sekretarzem Związku Firm Deweloperskich – po prostu lobbystą branży. W Krakowie Bogusław Kośmider, szef rady miasta, zasiadał w radzie nadzorczej spółki deweloperskiej KCI.

  Nie powinno nas więc dziwić, że program Mieszkanie Plus okazał się absolutnym fiaskiem. Jarosław Kaczyński obiecywał trzy miliony mieszkań a wybudowano około tysiąca. Nie ma woli politycznej ani w rządzie ani w opozycji, żeby budować mieszkania dla ludzi bo oznaczałoby to koniec lukratywnego rynku nieruchomościowego. Ceny nieruchomości by spadły a władza polityków i deweloperów zostałaby znacznie ograniczona. Politycy żyją w symbiozie z deweloperami i gromadzą ogromne majątki.

  Powstała nowa nomenklatura III RP, która de facto uwłaszczyła się na majątku publicznym. Jak tę nomenklaturę zwalczyć? Wydaje się, że jedyną drogą jest opodatkowanie wielkich fortun i wymiana elit na takie, które nie cofnął się w rozbijaniu układu deweloperskiego w kraju. Tego niestety nie zrobi się bez reformy sądów, prokuratury i służb. Inaczej grozi nam dryfowanie w stronę wschodniej satrapii.

  Jan Śpiewak

  Janek Śpiewak na Patronite.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here