Więcej

  Jaka jest obecnie opłacalność fotowoltaiki? Po jakim czasie zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

  Opłacalność każdej inwestycji, w tym i inwestycji w fotowoltaikę, zależy od całego szeregu czynników, które to czynniki nieustannie podlegają zmianie. Dość powiedzieć, że koszt paneli słonecznych od momentu wprowadzenia ich na rynek spadł aż o 99%! Obecnie, w ostatnim kwartale roku 2019, aby oszacować opłacalność i czas oczekiwania na zwrot w inwestycję we własną, przydomową elektrownię słoneczną, należy wziąć pod uwagę:

  • średnią wydajność paneli słonecznych o mocy 1 kWp, która kształtuje się na poziomie 1000 kWh (taką ilość energii elektrycznej są w stanie wytworzyć w ciągu roku);
  • średnie roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla czteroosobowej rodziny wahające się od 1900 kWh do 2500 kWh;
  • koszty zakupu paneli i budowy instalacji w przybliżeniu wynoszące ok. 18-25 tys. złotych.

  Przy zachowaniu powyższych założeń i po dodaniu do nich obecnej sytuacji na rynku energii elektrycznej (wysokie ceny prądu, możliwość odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii, należy przyjąć, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwróci się najpóźniej po 8 latach. Najpóźniej, co nie znaczy, że nie nastąpi to znacznie wcześniej.

  Fotowoltaika – czy warto? Jakie są prognozy na lata kolejne?

  Tworząc prognozy opłacalności inwestycji w fotowoltaikę na najbliższe lata, należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki:

  1. Konieczność sporych nakładów, jakie będą musieli ponieść dostawcy energii elektrycznej przy unowocześnianiu elektrowni i sieci przesyłowej, co z kolei przełoży się na dalszy wzrost cen prądu.
  2. Wymagania stawiane przed naszym krajem przez UE, skłaniające rząd do wielokrotnego zwiększenia udziału OZE w całościowej produkcji energii elektrycznej.

  Zwłaszcza ten drugi element z punktu widzenia potencjalnych inwestorów w panele słoneczne wydaje się być interesujący, a często niedoceniany. Łączna moc elektrowni słonecznych wybudowanych do tej pory w naszym kraju to ok. 1 GW.

  W najbliższym czasie fotowoltaika stanie się wręcz rekordowo opłacalna!

  Już teraz widać starania rządu o to, aby Polacy chętnie sięgali po fotowoltaikę. Najlepszymi przykładami są kolejne programy i ułatwienia zachęcające do inwestowania w panele słoneczne w rodzaju programu „Czyste powietrze”, możliwości odliczania od podatku nakładów poniesionych na instalacje fotowoltaiczna czy niezwykle popularnego programu „Mój prąd” oferującego konkretne dopłaty do fotowoltaiki sięgające 5 tys. zł.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here