Więcej

  Jak wygląda działanie instalacji fotowoltaicznej zimą?

  Ogólna zasada efektywności paneli słonecznych jest bardzo prosta – im więcej słońca, tym większa będzie ich skuteczność. Reguła ta każe myśleć, że najlepszą porą dla instalacji fotowoltaicznej jest lato. Jednak w rzeczywistości wszystko to nie jest już tak czarno-białe.

  Lato oznacza dłuższe dni i z reguły lepsze nasłonecznienie – lepsze choćby poprzez inny kąt padania promieni słonecznych. Jednak lato to również bardzo wysokie temperatury, które mogą negatywnie wpływać na działanie paneli słonecznych. Im jest cieplej, tym większe drgania powstają wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych tworzących moduł. Drgania te z kolei zaburzają przepływ elektronów, co przekłada się na spadek efektywności instalacji. Zimą problem ten nie występuje. Niskie temperatury oznaczają uporządkowany ruch elektronów i większą efektywność paneli.

  Do mitów należy również zaliczyć wysokie zachmurzenie w miesiącach zimowych. Wprawdzie dni faktycznie są wówczas wyraźnie krótsze, a kąt padania promieni mniej korzystny, jednak ilość dni słonecznych pozostaje porównywalna, a w niektórych latach wręcz wyższa niż w sezonie letnim. Tak naprawdę sekretem zachowania odpowiedniej sprawności instalacji fotowoltaicznej zimą jest nie tyle słońce, co sam sposób jej budowy. Co to oznacza?

  Warunki wydajności paneli fotowoltaicznych zimą

  Aby przydomowa elektrownia słoneczna zachowała zimą efektywność na odpowiednim poziomie, niezbędne jest jej fachowe zaprojektowanie i wykonanie. Błędy popełnione na tym etapie mogą wpłynąć niezwykle niekorzystnie na działanie paneli, przysporzyć właścicielowi instalacji wiele pracy oraz dodatkowych wydatków. Przede wszystkim chodzi tu o odpowiednie ustawienie paneli i zapewnienie im maksymalnego nasłonecznienia bez względu na porę roku. W tym celu należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych mających wpływ na działanie fotowoltaiki zarówno zimą, jak i latem. Nasi specjaliści posiadają bogate doświadczenie w tym zakresie i potrafią bezbłędnie ocenić, jakie ułożenie paneli w danym przypadku będzie najkorzystniejsze i najwygodniejsze dla właściciela budynku.

  Wielu domorosłych instalatorów zapomina o tym, że zimą panele fotowoltaiczne pokrywa śnieg, który blokuje dostęp do promieni słonecznych. Aby właściciel instalacji nie był zmuszony do niezwykle ryzykownego odśnieżania tychże paneli, należy je zamontować nie tylko we właściwym miejscu, ale też pod odpowiednim kątem. Pod jakim? Tu już wiele zależy od okoliczności, dlatego tak ważna jest pomoc specjalisty, który stworzy projekt instalacji zgodny z indywidualnymi wymogami.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here