fbpx
piątek, 23 kwietnia, 2021
3.9 C
Sobótka

Jak prawidłowo obliczyć zapotrzebowanie na fotowoltaikę w domu jednorodzinnym?

Obliczenie zapotrzebowania na energię czerpaną z instalacji fotowoltaicznej wydaje się proste. Wystarczy zsumować rachunki z ostatniego roku i dostosować ilość zużytej energii do mocy paneli. W rzeczywistości jednak zapotrzebowania na fotowoltaikę zależne jest do całego szeregu czynników, których istnienia często nawet nie podejrzewamy. Co to za czynniki?

Analiza powierzchni przeznaczonej pod budowę instalacji fotowoltaicznej

Specjalista wezwany przez nas do sporządzenia projektu instalacji fotowoltaicznej i obliczenia zapotrzebowania na moc paneli słonecznych, powinien zacząć swoją pracę od wykonania analizy powierzchni, na której powstanie nasza domowa elektrownia słoneczna. Bez względu na to, czy zamierzamy wybudować instalację fotowoltaiczną na dachu domu jednorodzinnego, czy na ziemi, analiza ta powinna obejmować następujące punkty:

1. Pomiar powierzchni montażowej, a w tym:

  • zmierzenie wymiarów dachu lub gruntu,
  • lokalizacja i określenie wymiarów wszelkich elementów infrastruktury mogących zacieniać połać roboczą przyszłej instalacji,

2. Określenie azymutu południowej strony powierzchni dachu.

3. Ustalenie kąta nachylenia powierzchni przeznaczonej pod instalację fotowoltaiczną.

4. Weryfikacja projektu domu (o ile taki istnieje) z jego obecnym stanem.

Po dokonaniu opisanych ustaleń, specjalista może przejść do kolejnego etapu. Jeśli zamierzamy ustawić panele fotowoltaiczne na dachu (takie rozwiązanie jest najtańsze i najczęściej stosowane), etapem tym będzie weryfikacja stanu pokrycia dachowego.

Badanie stanu więźby i pokrycia dachowego

Bardzo ważnym aspektem ustalania rozmiaru przyszłej instalacji fotowoltaicznej umieszczanej na dachu budynku jest zbadanie jego stanu. Każdy pojedynczy panel słoneczny waży ok. 20 kg, a cała instalacja o mocy 3 kWp to dodatkowe obciążenie dla dachu o wartości 240 kg. Zanim więc specjalista zacznie sporządzać projekt przyszłej elektrowni słonecznej, musi mieć całkowitą pewność co do tego, że przeznaczony pod jej budowę dach będzie w stanie bez najmniejszych problemów podołać nowemu wyzwaniu. Liczy się tutaj:

  • stan więźby dachowej (czy drewno nie jest spróchniałe, przegniłe, czy nie pleśnieje)
  • stan pokrycia dachowego (blacha nie może być skorodowana, a dachówki popękane).

Gdyby się okazało, że konstrukcja dachu nie spełnia wymagań niezbędnych dla instalacji fotowoltaicznej, konieczne będzie usunięcie usterek przed przystąpieniem do montażu paneli.

Audyt obecnego i planowanego zużycia energii

Ostatnim punktem niezbędnym do prawidłowego ustalenia zapotrzebowania naszego domu na fotowoltaikę, jest audyt zużycia energii. Pod uwagę brane są tu dwa główne czynniki:

  • dotychczasowe zużycie energii elektrycznej z ostatnich miesięcy (ustalane z pomocą rachunków za prąd, najlepiej z całego roku),
  • planowane zwiększenie zużycia energii elektrycznej (rozmowa z właścicielem może wykazać, czy planuje zakup lub instalację kolejnych odbiorników prądu).

Mając zebrany komplet danych, specjalista jest w stanie dokładnie określić, jaką mocą powinna dysponować planowana instalacja fotowoltaiczna, aby spełnić swoje zadanie, pokryć obecne i ewentualne planowane zapotrzebowanie na prąd; jednocześnie by nie była ona przeszacowana, a tym samym nie wiązała się ze zbędnymi wydatkami.

Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

797ObserwującyObserwuj

Zobacz również

Nieznany skarb Norwegii: Vigdel Priest!

Miejsce, do którego zobaczenia was zachęcam nie jest zbytnio znane. Niełatwo też do niego dotrzeć, ale gdy...

“Lekcja”. Kabaretowy skecz, w którym zabawa słowem nabiera nowego wymiaru

Jeśli ktoś pamięta, swego czasu TVP prezentowała ciekawy cykl "Malicki & Laskowik". Programy te w lekki, przystępny...

Historia Króla Eryka II Wroga Księży i jego pięknej Margaret

Dziś cofniemy się do XI wieku a dokładniej do drugiej jego połowy., kiedy południową częścią Norwegii władał...

“Szranki i konkury”. Doskonały humor, różnorodny świat i nowi bohaterowie czyli kolejna odsłona przygód Kajka i Kokosza!

Kajko i Kokosz opuszczają Mirmiłowo i ruszają do księcia Wojmiła, którego mają wspomóc w walce z odwiecznym...

„Most nad Sundem.” Seria druga. Jeszcze bardziej w mrok.

Po niesamowitej pierwszej serii „Mostu nad Sundem” (o której możecie przeczytać tutaj) telewizyjny czas stanął w miejscu. Dosłownie i...
Sobótka
pochmurno z przejaśnieniami
3.9 ° C
4 °
3.9 °
93 %
4.6kmh
75 %
pt
9 °
sob
11 °
nie
9 °
pon
11 °
wt
12 °

Recenzje