More

  Izera rozpocznie budowę aut elektrycznych opartych na Geely pod koniec 2025 roku

  Pierwszym polskim EV będzie kompaktowy SUV, następnie hatchback i kombi. Izera zrewidowała swoje plany produkcyjne po zawarciu umowy z chińskim producentem samochodów. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, samochód oparty na architekturze Geely SEA ma wejść do produkcji pod koniec 2025 roku w nowej fabryce w Polsce.

  Jak donosi Automobilwoche, państwowa spółka ElectroMobility Poland (EMP), do której należy marka Izera, zbuduje w Jaworznie swoją pierwszą fabrykę samochodów elektrycznych. Zgodnie z informacjami z Germany Trade and Invest (GTAI), prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku, a inwestycja wyniesie około 1,1 miliarda euro.

  Docelowo nowy zakład ma być gotowy do końca 2025 roku. Piotr Zeremba, prezes EMP, powiedział, że produkcja będzie w dużym stopniu uzależniona od lokalnych dostawców, a zakład zatrudni 2400 osób.

  Firma EMP ujawniła prototypy SUV-a Z100 i hatchbacka T100 marki Izera w 2020 roku, z początkowym celem wprowadzenia ich na rynek w 2023 roku. Ponieważ wprowadzenie na rynek zostało opóźnione do 2026 roku, modele produkcyjne prawdopodobnie będą ewoluować pod względem wyglądu. Potem pojawi się kompaktowy hatchback i kombi.

  Wszystkie modele Izery będą wyposażone w całkowicie elektryczne układy napędowe i bazować będą na rozwiązaniach Geely. Polska marka będzie wykorzystywać architekturę Sustainable Experience Architecture (SEA), z której korzystają również modele Smart, Volvo, Polestar, Zeekr i Lotus.

  Partnerstwo Izery i Geely zostało po raz pierwszy ogłoszone w listopadzie 2022 roku.

  Najnowsze

  Jesteśmy na Insta

  Zobacz również

  Powiązane materiały