Więcej

  Ile kosztuje farma fotowoltaiczna? Po jakim czasie należy się spodziewać zwrotu z inwestycji?

  Instalacje fotowoltaiczne działające jako przydomowe elektrownie słoneczne sprawdzają się doskonale już od dłuższego czasu. Nieprzerwanie przybywa również chętnych, którzy w ten właśnie sposób pragną ograniczyć wydatki związane z rachunkami za energię elektryczną, której cena nieustannie wzrasta. Na fali tej popularności paneli słonecznych coraz częściej mówi się również o farmach fotowoltaicznych, które jednak wyraźnie różnią się od przydomowych instalacji. Czym dokładnie?

  Farmy fotowoltaiczne powstają nie dla zaspokojenia własnych potrzeb na energię elektryczną, ale w celach czysto komercyjnych. Ich zadaniem jest produkcja energii fotowoltaicznej, którą można odsprzedać i przekazać do sieci elektrycznej. Z tego też względu są to instalacje o dużo większym rozmiarze i mocy, a to z kolei przekłada się na spore koszty ich budowy. Jakiego rzędu wydatki czekają na osoby pragnące wybudować własną farmę fotowoltaiczną?

  Ile kosztuje farma fotowoltaiczna i co wpływa na cenę jej budowy?

  Trudno jest dokładnie oszacować koszty budowy dużej elektrowni fotowoltaicznej, głównie ze względu na różnorodność czynników składających się na jej cenę. Przy planowaniu wydatków należy bowiem brać pod uwagę takie składowe, jak:

  • wydajność paneli słonecznych,
  • czynnik geograficzny (położenie, ukształtowanie terenu),
  • stopień nasłonecznienia,
  • możliwość skorzystania z dotacji,
  • cena paneli słonecznych i inwerterów,
  • koszt prac konstrukcyjnych (prace ziemne i budowa samej instalacji)
  • koszt zabezpieczenia terenu elektrowni fotowoltaicznej (ogrodzenie, monitoring)
  • opłata za przyłączenie do sieci.

  Różnice mogące pojawić się przy każdym z tych elementów sprawiają, że trudno jest podać jedną cenę budowy farmy fotowoltaicznej w Polsce. Obecnie szacuje się, że elektrownia o mocy nominalnej 1 MW oznacza konieczność zainwestowania od 3,9 do nawet 4,8 mln zł, jednak niektórzy eksperci podkreślają, że przy wyborze właściwego wykonawcy całość można zamknąć w 3,5 mln zł. A po jakim czasie można liczyć na zwrot zainwestowanych pieniędzy?

  Kiedy można spodziewać się zwrotu z inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną?

  Odpowiedź na pytanie o czas zwrotu nakładów na farmę fotowoltaiczną również nie jest prosta, ponieważ także w tym przypadku występuje wiele zmiennych. Tendencja jest jednak ze wszech miar korzystna, głównie ze względu na spadające ciągle ceny paneli i rosnące ceny prądu. Biorąc pod uwagę stan aktualny, czas zwrotu z inwestycji w elektrownię fotowoltaiczną o mocy 1 MW szacowany jest obecnie na ok. 10 lat. Należy jednak spodziewać się jego skrócenia wraz kolejnymi zmianami na rynku OZE.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Naukowcy są w stanie określić przyczyny powstawania skrzepów krwi po podaniu szczepionki AstraZeneca.

  Choć szczepionki przeciwcovidowe od AstraZeneka są obecnie masowo stosowane, to jeszcze niedawno ich przyjmowanie spotykało się z obawą części pacjentów. Wszystkiemu winne były zakrzepy,...

  Uwaga na pogodę! Będzie mroźno. Bardzo mroźno. Nawet do minus 40 stopni!

  W nadchodzący weekend, w całym kraju możemy spodziewać się ujemnych temperatur. W przyszłym tygodniu będzie jeszcze zimniej, informują synoptycy. W ten weekend w prawie całym...

  5 mitów o Wielkim Wybuchu

  Kiedy myślicie o Wielkim Wybuchu, w wyniku którego powstał wszechświat, co macie na myśli? Jak wyobrażacie sobie ten moment? I w którym miejscu? Okazuje...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here