piątek, 5 marca, 2021
1.2 C
Sobótka

Huragan «Frank» pustoszy północną Norwegię

Od czwartku po południu do piątku rano, we wschodniej Norwegii i na południu kraju (w okręgach Agder i Rogaland) spodziewane są intensywne opady atmosferyczne – informuje Norweski Instytut Meteorologiczny. Spaść może od 40 do 50 centymetrów śniegu, a na nizinach spodziewane są obfite opady deszczu.

W Oslo straż pożarna prosi, aby mieszkańcy przedsięwzięli środki ostrożności i zapewnili odprowadzanie wód opadowych z dala od swoich domów i piwnic.

W Sandefjord około godziny 15:00 policja poinformowała, że ​​na ulicy Torggata w centrum miasta kołyszą się na wietrze zwisające metalowe okucia dachowe. Gmina została powiadomiona o konieczności zabezpieczenia budynku.

W czwartkowe popołudnie cała gmina Hemsedal, czyli około 4.400 odbiorców prądu, pozbawiona została elektryczności. Nie ma pewności, ile czasu zajmie przywrócenie normalnych dostaw prądu.

  • Problemy pojawiły się w napowietrznym łączu zasilającym. Jak dotąd nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych informacji o tym, kiedy awaria zostanie usunięta, potwierdza Per Gunnar Markegård dyrektor generalny Hemsedal Energi w rozmowie z gazetą VG.

Hemsedal Energi po raz pierwszy poinformowało o awarii zasilania w czwartek o godzinie 15.34.

Uszkodzenie dachu

Chociaż huragan «Frank» pustoszy głównie północną Norwegię, to skutki orkanu zaobserwowano również w Namsos w okręgu Trøndelag, gdzie w czwartek wiatr uszkadzał i porywał elementy dachów, podał okręg policji Trøndelag.

Policja prosi ludzi w okolicy Ramsvika, aby pozostali w pomieszczeniach do czasu opanowania sytuacji.

W związku ze zdarzeniem nie zgłoszono żadnych obrażeń wśród okolicznych mieszkańców.

Most Helgelandsbrua zamknięty

Najgorsze warunki dotknęły jednak północne części Norwegii czyli okręg Nordland oraz południowe części okręgu Troms og Finnmark.

  • Na tych terenach podmuchy wiatru mogą wynosić nawet 45 – 50 m/s. Oznacza to stan pomiędzy huraganem drugiej a trzeciej kategorii, powiedział w czwartek po południu w rozmowie z Nettavisen Eirik Samuelsen krajowy meteorolog z Instytutu Meteorologicznego.

Gazeta Helgelands Blad podaje też, że tuż przed 15.00 w czwartek, w miescowości Stokka zarejestrowano podmuchy wiatru o prędkości do 92 węzłów, co odpowiada 170 km/h.

Na tym obszarze Norweski Zarząd Dróg Publicznych musiał przedsięwziąć specjalne środki ostrożności.

Firmy ubezpieczeniowe są już przygotowane na przyjęcie wielu roszczeń w sprawie odszkodowań za zniszczone mienie. Pierwsze zgłoszenia już zaczęły napływać.

W czwartek po południu do firmy ubezpieczeniowej Gjensidige wpłynęło już około dziesięciu spraw związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Raporty szkód zawierają naprawdę duże kwoty, a ogólny rachunek roszczeń szybko zacznie być liczony w milionach koron.

  • Jedna ze szkód dotyczy magazynu narzędzi, z którego odpadły duże części dachu, mówi Pål Rune Eklo, kierownik ds. komunikacji w Gjensidige.
  • Jest też zgłoszenie przypadku zerwania dużego dachu, który porwany przez wiatr uderzył w inne budynki, dodał Eklo.

W środę firma wysłała prawie 11.000 wiadomości tekstowych z ostrzeżeniami do swoich klientów zamieszkałych w dotkniętych obszarach.

Źródło:Nettavisen
Przemek Saracen
Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sobótka
rozproszone chmury
1.2 ° C
2.2 °
-0.6 °
55 %
4.6kmh
40 %
pt
3 °
sob
5 °
nie
6 °
pon
3 °
wt
3 °

Musisz przeczytać