Więcej

  Francuzi wytną 200- letnie dęby na odbudowę Notre Dame, a tymczasem dostępny jest projekt supernowoczesnej rekonstrukcji spalonego dachu

  Zdjęcia płonącej katedry Notre Dame w Paryżu poruszyły świat. Pieniądze na jej odbudowę zadeklarowały koncerny, rządy i bogacze. Prezydent Francji Emmanuel Macron zadeklarował w 2019 r, że obiekt zostanie odbudowany do 2024 r, bowiem w tym właśnie roku w Paryżu odbędzie się letnia olimpiada.

   

  Decyzją władz budulcem niezbędnym do odbudowy m.in. iglicy będą rosnące we Francji dęby. Mają to być specjalnie dobrane drzewa w wieku 150 – 200 lat, mieć ok. 90 cm średnicy i być wysokie na maks. 14 metrów. Szacuje się, że do końca marca  trzeba będzie wyciąć ok. tysiąc drzew. Tak szybki termin spowodowany jest tym, że ścięte drewno będzie trzeba przechowywać przez 18 miesięcy, w ciągu których materiał będzie schnąć.

  Tymczasem już w tym samym roku, w którym ogień częściowo strawił katedrę (2019) francuskie studio architektoniczne Vincent Callebaut Architectures opracowało projekt o nazwie “Palingenesis”, co po grecku oznacza “odrodzenie”.

  Jak czytamy w materiałach studia,

  Teraz, gdy zaczynamy myśleć o rekonstrukcji Notre-Dame, pojawiają się pytania, w jaki sposób możemy podsumować architektonicznie ludzką inteligencję naszej epoki i przedstawić perspektywy katolicyzmu. A dokładniej: jak możemy razem pisać współczesną historię naszego kraju, ale także nauki, sztuki i duchowości? Nie wystarczy bowiem odtworzyć przeszłości taką, jaka była; musimy skierować się ku pożądanej przyszłości, przekazując światu pragnienie transcendencji, które napędza istoty ludzkie.

  W ten sposób staramy się przedstawić transcendentny projekt, symbol prężnej i ekologicznej przyszłości, który oferuje miastu Paryż zestaw rozwiązań inspirowanych biomimiką, zdefiniowaną tutaj jako wspólna etyka bardziej sprawiedliwej symbiotycznej relacji między człowiekiem a naturą.

  Trzeba przyznać, że założenia projektu przedstawiają się niezwykle interesująco, a same wizualizacje mogłyby stać się punktem zwrotnym w historii nowoczesnej rekonstrukcji architektonicznych świadków odległej historii.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK 🙂 Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Sierpniowe pożary lasów biją rekordy emisji dwutlenku węgla i przebijają roczną “produkcję” Indii.

  Wszystko idzie ku „najlepszemu”: tylko w wakacje światowe pożary wyemitowały rekordową ilość dwutlenku węgla przekraczając roczną „produkcję” Indii. W zeszłym miesiącu świat ustanowił nowy przerażający...

  Niewidzialne staje się widzialne, czyli 47 edycja konkursu fotograficznego Nikona

  Uwielbiamy w „Srebrnym Kompasie” fotografie. Zdajemy sobie sprawę, że są momenty, których nie opowiedzą najbardziej wspaniałe słowa, opowieści, wiersze i reportaże. Czasem jedno zdjęcie...

  Polecamy

  Zobacz również

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Hej, zauważyliśmy, że używasz blokera reklam

  Będziemy wdzięczni, jeśli wyłączysz swojego blokera reklam podczas korzystania ze "Srebrnego Kompasu".

  Staramy się, byś codziennie otrzymywał unikalne treści, których nie zobaczysz gdzie indziej.

  Serdecznie dziękujemy i życzymy fajnych wrażeń!