fbpx
Więcej

  Fotowoltaika na płaskim dachu. Czy takie rozwiązanie jest możliwe?

  Małe, przydomowe elektrownie słoneczne montowane na tradycyjnych, skośnych konstrukcjach dachowych są rozwiązaniem dobrym i – jeśli tylko zostaną prawidłowo wykonane – zapewniają odpowiednią skuteczność. Jeśli jednak chodzi o dachy płaskie, to w tym przypadku montaż instalacji fotowoltaicznych należałoby uznać wręcz za bardzo dobre rozwiązanie, zapewniające doskonałą efektywność przez cały rok. Dlaczego?

  W odróżnieniu od typowych dachów spadzistych – wyjaśnia ekspert PVGE – dachy płaskie oferują znacznie większe możliwości jeśli chodzi o tzw. orientację paneli słonecznych. W ich przypadku instalatorzy nie są ograniczeni przez narzucone projektem domu skosy i ich ustawienie. Jedyne, na co pozostaje zwrócić uwagę, to ewentualne zacienienie okolicznymi budynkami i drzewami, a także odpowiednie ułożenie samych paneli. Co więcej, panele słoneczne ustawione na płaskim dachu to dużo łatwiejszy dostęp do całej instalacji, prostsza i szybsza konserwacja oraz mniejsze ryzyko ewentualnego uszkodzenia.

  Rodzaje systemów montażowych paneli słonecznych na dachach płaskich

  Ogromne możliwości instalacyjne, jakie dają nam płaskie dachy, sprawiły, iż do tej pory powstało wiele różnych systemów montażowych paneli fotowoltaicznych przeznaczonych specjalnie dla ich potrzeb. Do najpopularniejszych i najchętniej używanych należy zaliczyć:

  1. System montażowy bez balastu – konstrukcja wsporcza jest tu montowana do betonowych bloków ustawionych na dachu, przez co nie wymaga dodatkowego obciążenia.
  2. System montażowy z obciążeniem – w tym przypadku wsporniki instalacji fotowoltaicznej nie są przymocowane na stałe do dachu i wymagają dodatkowego obciążenia zapewnianego przez betonowe bloki o odpowiednio dobranych wymiarach (jeden bloczek waży zwykle 15 kg, a do obciążenia jednego panelu niezbędne są 4 takie obciążniki). W ramach tego typu systemu można zdecydować się na:
  • system balastowy BAKS – prosty i bezinwazyjny, dzięki gumowej izolacji zapewnia ochronę bloczków przed nasiąkaniem wodą;
  • system montażu wschód-zachód – pozwala do maksimum wykorzystać całą powierzchnię dachu i zapewnia doskonałą efektywność całej instalacji fotowoltaicznej. Wymaga minimalnego balastowania.

  Oprócz już wymienionych, występują również takie rozwiązania jak montaż na konsoli (może swobodnie pracować w temp. Od -30 do +50℃), a także stworzony przez firmę Van Der Valk system VALKBOX 3 (powstały z myślą o montażu pojedynczych paneli PV). Przykłady te wskazują dobitnie na to, że płaskie dachy dają instalatorom fotowoltaiki ogromne możliwości wyboru systemu montażu i dostosowania do indywidualnych uwarunkowań, zaś samym ich właścicielom zapewniają ogromną efektywność i szybki zwrot z inwestycji.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Tu byłem. Ogród Zoologiczny w Opolu [60 zdjeć]

  Opolski ogród zoologiczny jest naszym trochę niespodziewanym odkryciem, rewelacyjnym miejscem odpoczynku, w którym radość zwiedzania dzielona jest z uznaniem dla zaangażowania pracowników zoo, którzy...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here