wtorek, 1 grudnia, 2020
4 C
Stavanger

Dziś Międzynarodowy Dzień Tajemniczego Ducha Gór. Pomóż go ratować.

Choć w polskich ogrodach zoologicznych jest stosunkowo popularna, to w naturze żyje ich niespełna cztery tysiące. Dostojna, majestatyczna, niezwykle ubarwiona i… puchowa. Pantera Śnieżna. Gatunek na skraju wyginięcia. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień tego pięknego kota.

Pantera śnieżna (inaczej irbis), to najpotężniejszy drapieżnik skalistych gór Ałtaju. Ten charyzmatyczny dziki kot należy jednocześnie do najbardziej tajemniczych i nieuchwytnych, a w związku z tym także najsłabiej poznanych gatunków zwierząt. Zaobserwowanie pantery w jej naturalnym środowisku jest bardzo trudne, dlatego często bywa przez lokalne społeczności nazywana Duchem Gór.

- Advertisement -

Znakiem rozpoznawczym irbisa jest jego gęste futro, zapewniające zwierzęciu ciepło i doskonały kamuflaż, dzięki któremu w swoim naturalnym środowisku pozostaje niemal niewidoczny. Cętkowany wzór jest, niczym odciski palców u człowieka, unikalny dla każdego osobnika. Niestety, piękne futro to równocześnie największe przekleństwo pantery śnieżnej, ponieważ stanowi cenne trofeum dla kłusowników. Pozostałe części ciała irbisa wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie azjatyckiej do produkcji pseudomedykamentów. Pantery padają również ofiarą sideł zastawianych na inne zwierzęta, m.in. świstaki stepowe.

Postępująca zmiana klimatu oraz stałe zwiększanie powierzchni pastwisk przyczyniają się do utraty naturalnych siedlisk pantery śnieżnej, a także zmniejszenia populacji gatunków, którymi się żywi. Głodujący irbis jest wówczas zmuszony do polowania na zwierzęta gospodarskie, przez co naraża się na konflikt z człowiekiem. Często taka sytuacja kończy się zabiciem dzikiego zwierzęcia przez pasterzy.

zdjęcie główne: Przemysław Saracen
zdjęcia ilustracyjne: WWF
- Reklama -
SourceWWF
Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

Więcej od autora

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stavanger
bezchmurnie
4 ° C
4.4 °
3.3 °
86 %
0.5kmh
0 %
wt
7 °
śr
7 °
czw
7 °
pt
6 °
sob
6 °

Najnowsze wpisy

Klasyczny przykład norweskiej hipokryzji, czyli stosunek (sic!) państwa do prostytucji.

Prostytucja nie jest w Norwegii przestępstwem, jednak korzystanie z niej już tak. Za płatne bzykanie można trafić za kratki nawet na pół roku, jednak...

Turystyka górska w Norwegii. Przeczytaj nim ruszysz na szlak

Turystyka górska to jeden z najpowszechniejszych sposobów spędzania wolnego czasu w Norwegii. Rozwinięta sieć szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności jest doprawdy imponująca i...

Want to stay up to date with the latest news?

We would love to hear from you! Please fill in your details and we will stay in touch. It's that simple!