poniedziałek, 28 kwietnia, 2025
Wesprzyj nas!
Lato 2025

Najnowsze

wesprzyj

album fotograficzny

powiązane

Dzięki temu wyrokowi twój bank przestanie traktować cię jak bankomat.

Z 6700 do 1700 złotych. Tak spadła rata kredytu klientów jednego z banków, które obsługiwało kredyt w oparciu o wskaźnik WIBOR. Obniżka raty stała się możliwa dzięki decyzji katowickiego sądu okręgowego.

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate to wskaźnik wysokości oprocentowania pomiędzy bankami, w oparciu o który banki ustalają między sobą regulacje wzajemnego pożyczania środków. To bardzo „płynny” wskaźnik, który równie dobrze może zmienić się dziś, za miesiąc, rok, ale również z dnia na dzień.

Kancelaria Prawna Radosław Górski i Wspólnicy podjęła się reprezentowania kredytobiorcy, dzięki czemu doszło do bezprecedensowego w historii wyroku wydanego przez katowicki sąd.

„Wadliwy jest sposób ustalania oprocentowania umownego w oparciu o stopę referencyjną WIBOR. to pierwsze takie postanowienie wydane przez polski sąd”.

Prawnicy zauważają, że „w wielu przypadkach umowy kredytów w PLN posiadają wady, które mogą prowadzić do ustalenia ich nieważności albo wyeliminowania z umowy postanowień, na podstawie których w ostatnim czasie tak znacząco zwiększyło się oprocentowanie kredytów”.

Wadą stwierdzoną w umowie, której dotyczy decyzja katowickiego sądu było nieprawidłowe poinformowanie kredytobiorców przez bank „o ekonomicznych konsekwencjach zmiany wysokości oprocentowania”, a także „faktycznej skali nieograniczonego ryzyka związanego ze zmienną stopą procentową”.

W ten sposób sąd w pełni podzielił stanowisko kancelarii, z którego wynika, że umowa kredytu musi zostać pozbawiona stopy referencyjnej WIBOR.

Usunięcie z umowy tego wskaźnika drastycznie zmniejszyło ratę. Spadła z około 6700 zł do około 1700 zł. To dokładnie 5000 złotych różnicy.

Prawnicy z katowickiej kancelarii zaznaczają, że omawiana przez nich umowa nie jest odosobniona, wady może mieć większość umów opartych o WIBOR.

Podobne wady posiadają dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy umów kredytów złotówkowych w Polsce.

Autor

  • Przemysław Saracen

    Dziennikarz, pisarz i człowiek pracy najemnej. Autor książki "Dzikie historie: Norwegia". Założyciel i wydawca magazynu "Srebrny Kompas". Autor w serwisie "Posty.pl" oraz współpracownik lokalnego magazynu "Tu Lubin". Finalista polskiej edycji międzynarodowego konkurs scenariuszowego Hartley - Merill utworzonego przez Roberta Redforda. Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.

    View all posts

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej od Autora