Więcej

  Czwarta szczepionka przeciw Covid-19 zatwierdzona. Kolejne zmiany w dostawach do Polski

  W maju do Polski mają dotrzeć pierwsze dostawy szczepionki Johnson & Johnson. Preparat tego producenta dostał „zielone światło” od Komisji Europejskiej. W sumie w II kwartale tego roku Polska ma otrzymać 15 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19. Liczymy, że uda się wówczas przyspieszyć cały proces szczepień. Jednak teraz otrzymaliśmy informację od jednej firm o zmniejszeniu dostawy, która zostanie przekazana nam do końca marca.

  To kolejna zmiana w dostawach, niezależna od rządu. Tym razem firma AstraZeneca poinformowała, że do końca III kwartału dostarczy do Polski o ponad 550 tys. mniej dawek szczepionki.

  Dostawy szczepionek do Polski

  ­­­–  Zrobimy wszystko, aby ta zmiana wywołała jak najmniej zawirowań w procesie szczepień – zapewnia Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Prosimy jednak o wyrozumiałość, jeśli nastąpią jakieś opóźnienia, przesunięcia terminów. To efekt zmiany producenta. Cały czas podkreślamy, że harmonogram szczepień uzależniony jest od wielkości dostaw – dodaje szef KPRM.

  Liczymy, że producenci zaczną wywiązywać się z umów. Jeśli tak się stanie, czeka nas znaczne przyspieszenie całego procesu szczepień. W II kwartale tego roku do Polski ma dotrzeć ok. 15 mln dawek preparatu, który chroni przed Covid-19. Przygotowujemy się do tego. W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi poprawka legislacyjna, która umożliwi kwalifikację do szczepień nie tylko lekarzom, ale też innym osobom z personelu medycznego. Dzięki temu będziemy mieli więcej zespołów szczepiących. To przyspieszy cały proces szczepień w kraju, kiedy dostępnych będzie więcej dawek preparatu.

  Kolejna szczepionka dopuszczona do obrotu

  Mamy kolejną szczepionkę przeciw Covid-19 na rynku. Komisja Europejska dopuściła do użytku preparat firmy Johnson & Johnson. Będzie ona podawana w jednej dawce osobom powyżej 18. roku życia. To szczepionka wektorowa, wykorzystuje nieszkodliwego adenowirusa, który jest nośnikiem instrukcji z wirusa wywołującego Covid-19.  Dzięki przekazanym instrukcjom organizm może wytworzyć białko charakterystyczne dla wirusa wywołującego chorobę. Układ odpornościowy „rozpoznaje” zagrożenie i tworzy naturalną ochronę przed Covid-19. Wykorzystany w szczepionce adenowirus nie powoduje żadnych chorób, nie może także się rozmnażać. Szczepionka jest bezpieczna.

  Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson mamy otrzymać w maju tego roku. – Zgodnie z deklaracjami producenta do końca drugiego kwartału do Polski może dotrzeć około 2,5 mln tych szczepionek – powiedział szef KPRM. W sumie firma ma nam przekazać ok. 16 mln dawek  szczepionki. – To są deklaracje producenta. Sam producent mówi, że to są wstępne deklaracje, więc żeby podawać twarde liczby i terminy musimy jeszcze chwilę zaczekać – zaznaczył Michał Dworczyk.

  Źródło:GOV
  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here