Ukraińskie złoża minerałów stały się centralnym punktem globalnej geopolityki, a prezydent USA Donald Trump dąży do zawarcia umowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby uzyskać do nich dostęp. Ale czym dokładnie są te minerały i dlaczego są tak pożądane?
Ukraina jest często znana ze swoich rozległych terenów rolniczych, lecz pod ich powierzchnią kryje się jedna z najbardziej niezwykłych formacji geologicznych na świecie, „Ukraińska Tarcza” .
Ta masywna, odsłonięta skała krystaliczna uformowana ponad 2,5 miliarda lat temu rozciąga się na większości obszaru Ukrainy. Stanowi jeden z najstarszych i najbardziej stabilnych bloków kontynentalnych Ziemi. Formacja przeszła wiele epizodów budowy gór, powstawania i przemieszczania się magmy oraz innych zmian na przestrzeni czasu.
Te procesy geologiczne stworzyły korzystne warunki geologiczne do tworzenia kilku złóż mineralnych, w tym litu, grafitu, manganu, tytanu i pierwiastków ziem rzadkich. Wszystkie te z nich są obecnie krytyczne dla nowoczesnych gałęzi przemysłu i globalnej zielonej transformacji energetycznej .
Ukraina ma złoża zawierające 22 z 34 minerałów krytycznych uznanych przez Unię Europejską za niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego . To plasuje Ukrainę wśród najbardziej bogatych w zasoby narodów świata.
Wyścig międzynarodowy
Podczas gdy świat ściga się z dekarbonizacją, popyt na kluczowe minerały gwałtownie rośnie. Pojazdy elektryczne, turbiny wiatrowe, panele słoneczne i systemy magazynowania energii wymagają litu, kobaltu i pierwiastków ziem rzadkich, których Ukraina ma pod dostatkiem.
Cena litu wzrosła z 1500 USD za tonę w latach 90. do około 20 000 USD za tonę w ostatnich latach. Oczekuje się, że popyt wzrośnie prawie 40-krotnie do 2040 r.
Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej przewiduje się, że liczba pojazdów elektrycznych przekroczy 125 milionów do 2030 r . Podobnego wzrostu można się spodziewać w przypadku innych metali akumulatorowych. Każdy pojazd elektryczny wymaga znacznie więcej litu niż konwencjonalna elektronika. Na przykład akumulator Tesli Model S wymaga około 63 kg litu o wysokiej czystości.
Ukraina ma trzy główne złoża litu. Należą do nich Szewczenskije w obwodzie donieckim, a także Polokiwskie i Stankuwatskie w centralnie położonym regionie kirowogrodzkim – wszystkie w obrębie tarczy ukraińskiej. Pomimo znacznego potencjału mineralnego, wiele złóż mineralnych Ukrainy pozostało w dużej mierze niezbadanych z powodu wojny z Rosją, która zakłóciła działalność górniczą i uszkodziła infrastrukturę.
Złoże litu Szewczenskije zawiera wysokie stężenia spodumenu — głównego minerału zawierającego lit, używanego w produkcji baterii. Jego rezerwy szacuje się na 13,8 mln ton rud litu . Należy pamiętać, że wydobycie go wymaga inwestycji eksploracyjnych w wysokości szacowanej na 10–20 mln USD przed rozpoczęciem wydobycia.
Tymczasem złoże Polokiwskie o zawartości około 270 tysięcy ton litu jest uważane za jedno z najlepszych miejsc wydobycia litu w Europie. Wynika to z korzystnych warunków geologicznych, dzięki którym wydobycie jest bardziej opłacalne.
Ale lit stanowi tylko jeden element zasobów mineralnych Ukrainy. Według US Geological Survey, Ukraina jest trzecim co do wielkości producentem rutylu na świecie – stanowiąc 15,7% całkowitej światowej produkcji. Jest szóstym co do wielkości producentem rudy żelaza (3,2% całkowitej produkcji) i tytanu (5,8%), a także siódmym co do wielkości producentem rudy manganu (3,1%).
Ukraina ma również największe w Europie rezerwy uranu , kluczowe dla energetyki jądrowej i broni. Może pochwalić się znacznymi złożami pierwiastków ziem rzadkich, w tym neodymu i dysprozu, które są potrzebne do produkcji wszystkiego, od smartfonów po turbiny wiatrowe i silniki elektryczne.
Ponadto Ukraina posiada największe na świecie potwierdzone rezerwy rud manganu. Jest ich około 2,4 miliarda ton skoncentrowanych głównie w Kotlinie Nikopolskiej na południowym zboczu Tarczy Ukraińskiej.
Strategiczne znaczenie ukraińskich minerałów zyskało uznanie w międzynarodowej dyplomacji. Ostatnie dwustronne negocjacje między Ukrainą a USA podkreślają geopolityczne znaczenie tych zasobów.

Proponowana umowa dotycząca minerałów obejmowałaby wkład Ukrainy w wysokości 50% przyszłych dochodów z państwowych zasobów mineralnych, ropy naftowej i gazu oraz innych materiałów wydobywczych do funduszu inwestycyjnego na rzecz odbudowy powojennej Ukrainy. Fundusz byłby zarządzany wspólnie przez Kijów i Waszyngton.
A co z własnymi zasobami mineralnymi USA?
Zainteresowanie Stanów Zjednoczonych ukraińskimi surowcami mineralnymi odzwierciedla szersze obawy geopolityczne dotyczące rosnącego popytu , zmiennych wahań cen i podatności łańcucha dostaw .
Chociaż USA posiadają wiele takich samych kluczowych surowców mineralnych jak Ukraina, to ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska, wysokie koszty pracy i atrakcyjniejsze rynki zagraniczne kraj ten tradycyjnie zlecał wydobycie i rafinację na zewnątrz.
Doprowadziło to do uzależnienia od importu, szczególnie z Chin, które dominują w produkcji i przetwarzaniu kluczowych minerałów . Uzyskanie dostępu do ukraińskich minerałów w zamian za ochronę militarną oznacza, że USA mogą uniknąć konieczności kupowania tych minerałów z Chin.
Strategia federalna USA zakłada, że priorytetem będzie dywersyfikacja poprzez partnerstwa zapewniające bezpieczeństwo mineralne, mające na celu stworzenie bardziej stabilnego i odpornego łańcucha dostaw.
Krytyczne złoża minerałów w USA występują w różnych prowincjach geologicznych, w tym w Górach Apalaskich, Pasie Kordylierskim i Tarczy Prekambryjskiej, odsłoniętej w niektórych częściach środkowego zachodu.
Podczas gdy Stany Zjednoczone rozwinęły znaczne zasoby litu, szczególnie w Clayton Valley w Nevadzie i Kings Mountain w Karolinie Północnej, większość obecnej produkcji litu pochodzi z „ operacji solankowych ”. Jest to ekstrakcja z roztworów soli, takich jak woda morska lub słone jeziora, co może być droższe niż wydobycie twardych skał.
Globalny zwrot w kierunku zielonej energii i transportu elektrycznego przyspiesza, a minerały są w centrum tej transformacji. Około 80% litu produkowanego na świecie jest wykorzystywane do produkcji baterii . Główni producenci samochodów inwestują miliardy w produkcję pojazdów elektrycznych, napędzając bezprecedensowy popyt na minerały, które napędzają tę technologię.
Bogactwo mineralne Ukrainy plasuje ją jako potencjalnego lidera w rewolucji czystej energii. Gdy tylko stabilizacja powróci, Ukraina będzie miała doskonałą okazję, aby przekształcić globalny łańcuch dostaw kluczowych minerałów. Nawet przy 50% alokacji dla USA, Ukraina nadal będzie w stanie finansować krajową infrastrukturę, wzrost przemysłu, miejsca pracy i ożywienie gospodarcze.