„Cisza na planie”. HBO pokazuje dokument o mrocznej stronie dzięciecej telewizji

Nowy dokument „Cisza na planie”, który możemy obejrzeć na HBO Max, przedstawia historię dziecięcej stacji telewizyjnej Nickelodeon działającej od końca lat 90. do początku XXI wieku.

Pięcioodcinkowy serial ukazuje molestowanie, z jakim spotkało się wiele dziecięcych aktorów podczas pracy dla stacji. Dziecięce gwiazdy tych programów – obecnie dorosłe osoby po trzydziestce – dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy na planach Nickelodeon.

Serial stawia pytania o ochronę dziecięcych gwiazd, zarówno w branży filmowej, jak i poza nią.

Istnieją wyraźne podobieństwa między brakiem ochrony pracujących aktorów a wykorzystywaniem dzieci, które są twarzami popularnych kont na YouTube, Instagramie i TikToku. Dzieci te nie mają jasnych godzin pracy, dochodzi do ogromnych nadużyć finansowych i niewystarczająca ochrona przed drapieżnikami seksualnymi.

Cisza na planie!

W filmie poznajemy historie dziecięcych aktorów i ich rodziców rodzicach, którzy czuli się niekomfortowo na planie, używaniu nieodpowiedniego humoru w telewizji dla dzieci oraz trudnościach, jakie kobiety napotykały podczas pracy scenarzystów, wśrod których dominowali mężczyźni.

Mówiąc poważniej, serial skupia się także na trzech mężczyznach, którzy zostali skazani za przestępstwa seksualne podczas pracy nad programami Nickelodeon: Briana Pecka, Jasona Handy’ego i Ezel Channel.

Peck, skazany za wykorzystywanie seksualne gwiazdy dziecięcej Drake’a Bella, znajduje się w centrum uwagi przez większą część serialu. Odcinek czwarty przedstawia wiele osób z branży, które napisały listy z wyrazami poparcia dla Pecka, gdy był on w sądzie.

Widzimy jak drapieżnikom oddano niemal nieograniczoną władzę, którą wykorzystali w celu wykorzystania młodych ludzi, którzy powinni być otoczeni opieką.

Jakie prawa chronią dziecięce gwiazdy?

Większość wydarzeń filmu miała miejsce w Kalifornii. W Stanach Zjednoczonych nie ma jednego spójnego prawa, które chroniłoby bezpieczeństwo nieletnich w branży rozrywkowej. Każdy stan ma inny standard ochrony. Przepisy różnią się w zakresie standardów dotyczących przerw, edukacji i zaangażowania rodziców lub opiekunów na planie.

Najbardziej znaną ochroną dziecięcych gwiazd jest Prawo Coogana zajmujące się pieniędzmi, które zarabia dziecięca gwiazda.

Ustawa Coogana została uchwalona w połowie lat trzydziestych XX wieku po tym, jak dziecięca gwiazda Jackie Coogan skutecznie pozwał rodzinę za wydawanie zarobionych pieniędzy. Zgodnie z obecną wersją prawa 15% dochodu dziecka musi być przekazywane do funduszu, do którego rodzice nie mają dostępu i który ma być udostępniony dziecku po ukończeniu 18 lat. To prawo obowiązuje tylko w Kalifornii.

„Cisza na planie” podkreśla, jak w programach Nickelodeon naruszono inne przepisy, w szczególności przepisy dotyczące pracy dzieci. I, co gorsza, przemysłowi rozrywkowemu nie udało się ochronić dzieci przed drapieżnikami seksualnymi.

Po skazaniu Peck został zatrudniony w Disney Channel do pracy nad innym programem telewizyjnym dla dzieci.

Niestety, egzekwowanie przepisów dotyczących dzieci pracujących w branży rozrywkowej różni się w zależności od kraju, firmy produkcyjnej i poszczególnych osób.

W Stanach Zjednoczonych i Australii obowiązują obecnie przepisy chroniące prawa pracownicze dzieci, ale jasne jest, że nie są one konsekwentnie egzekwowane. Alyson Stoner, była gwiazda dziecięca opowiedziała, jak na planie filmowym chodziła chronicznie niedożywiona i zestresowana. W tym czasie teoretycznie obowiązywały przepisy prawa pracy.

Dziecięce gwiazdy w Internecie

Teraz dziecięce gwiazdy nie ograniczają się do tych, które pojawiają się w programach telewizyjnych lub filmach. Wiele dzieci zyskuje sławę w Internecie, mając prawdopodobnie większą potencjalną widownię i różne ryzyko wyzysku.

Aktualne badania pokazują, że dzieci nie lubią, gdy ich zdjęcia lub działania są udostępniane w Internecie bez ich zgody. Jesteśmy coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw związanych z udostępnianiem w Internecie materiałów przedstawiających dzieci, jeśli chodzi o drapieżników seksualnych.

Dorosłe już dzieci internetowych kanałów rodzinnych zaczęły otwarcie opowiadać o wykorzystywaniu, jakiego doznały ze strony rodziców, gdy udostępniono im intymne szczegóły ich życia bez ich zgody. Jedno z dzieci w wywiadzie dla Teen Vogue wspomniało , pod jaką ogromną presją znalazło się, gdy zdało sobie sprawę, że dochody jego rodziny zależą od występów w YouTube.

Najstarsza córka rodziny 8 Passengers na YouTube , Shari Franke, opowiedziała o swoim pełnym przemocy życiu domowym od czasu aresztowania matki pod koniec ubiegłego roku. „Rodzina 8 pasażerów” to skrajny przykład wykorzystywania, które może szerzyć się wśród dzieci w Internecie.

Wiele popularnych kanałów usuwa obecnie twarze swoich dzieci ze swoich profili publicznych. Często są to wpływowi ludzie, którzy zamiast kanałów rodzinnych udostępniają treści związane z życiem ich dzieci, dzielą się swoimi dziećmi. Popularna twórczyni Maia Knight powiedziała, że ​​teraz jej dzieci są małe i „postanowiła ich już nie pokazywać […] Podejmuję decyzję, aby moje córki je chroniły”.

Lepsze prawo, lepsze egzekwowanie

Jak jasno wynika z doniesień opublikowanych w „Cisza na planie” oraz historii dzieci, które dorastały w mediach społecznościowych, należy bardziej rygorystycznie egzekwować istniejące przepisy chroniące dziecięce gwiazdy. Przepisy te należy również rozszerzyć, aby w sposób bardziej kompleksowy chroniły zdrowie, finanse i bezpieczeństwo dzieci influencerów internetowych.

Dla wszystkich pracujących dzieci muszą istnieć jasne i twarde ograniczenia dotyczące godzin pracy, edukacji i finansów. Obecnie setki tysięcy dzieci są udostępniane publicznie w Internecie przez rodziców i nie są objęte żadną formalną ochroną.

Jeśli jako społeczeństwo zgodzimy się, że dopuszczalna jest praca dzieci w przestrzeni internetowej, musimy wprowadzić zabezpieczenia, aby je chronić, a także edukować rodziców na temat rzeczywistych zagrożeń, na jakie narażają swoje dzieci.

Edith Jennifer Hill. Wykładowca na Uniwersytecie Flinders

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij

Popularne

Najnowsze

Zobacz również
Powiązane

Polak się śmieje, a w Norwegii pilotażowy eksperyment: można jeździć max. 120 km/godz

Przedstawiciele Frp w parlamentarnej Komisji Transportu uzyskali w czwartek...

Gwiazda Netflixa, David Chappele. Komik, czy siewca języka nienawiści?

Najnowszy program Dave’a Chappelle’a, który można obejrzeć na platformie...

Powstaje film o Annie Politkowskiej, rosyjskiej dziennikarce zamordowanej przez reżim Putina

Według informacji opublikowanych przez Deadline, australijski dom produkcyny Luminosity...
00:00:28

Zobacz auto, na bazie którego powstanie nasza Izera! [film]

Geely planuje kilka nowych pojazdów elektrycznych opartych na architekturze...