fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
17.2 C
Sobótka

Bójcie się foliarze i szury! Rząd wprowadza grzywny i odsiadkę dla tych, którzy rozsiewają fejkniusy o pandemii. Szkoda, że nie u nas.

Rząd Malezji przyjął zarządzenie przeciwko „fake newsom” związanym ze świadomym wprowadzaniem ludzi w błąd w sprawie pandemii. Sprawa jest poważna i wszelkiej maści foliarze i szury podlegać będą karze grzywny w wysokości do 24 tysięcy dolarów USA oraz karze do trzech lat więzienia.

Wojna na „fake newsy” trwa od dosyć dawna, a szczególnie jest widoczna w social mediach, gdzie opłacane farmy trolli świadomie rozpowszechniają fałszywe informacje dotyczące między innymi pandemii Covid19 właśnie.

Przyznam, że malezyjskie rozwiązanie pokrywa się z moją opinią na temat szurów pokroju Zagórskiego, Górniak, czy tej wariatki od szczepionek, której nazwiska nie pamiętam. Uważam, że ludzie świadomie działający na szkodę innych, organizujący publiczne spotkania zamieniające się w rozsadniki zakażeń zasługują na surowe kary i ostracyzm społeczny.

Od roku żyjemy w warunkach, które przypominają spanie obok nie odbiezpieczonego granatu. Wystarczy nieuwaga, by doszło do tragedii.

Malezyjskie zarządzenie jest krótkie, proste i stanowcze. Określa przestępcą każdego, kto świadomie tworzy i rozpowszechnia fałszywe wiadomości wywołując strach wśród społeczeństwa.

Podstawą prawną powziętego zarządzenia są wg malezyjskiego rządu nadzwyczajne uprawnienia przyznane gabinetowi przez parlament. Przyznane zostały w styczniu 2021 roku w związku z rozprzestrzenianiem się Covid19 w Malezji. Dzięki temu rząd może podejmować decyzję bez konsultacji z parlamentem. W rzeczywistości parlament został zawieszony do sierpnia na podstawie stanu wyjątkowego.

„Jakarta Post”, gazeta która ujawniła sprawę zwraca uwagę, że w lokalnym prawie nie ma takiego pojęcia, jak „fałszywe wiadomości”. Dziennikarze podkreślają również na niejasną rolę premiera Muhyiddina Yassina.

Jeśli można porównać do kogoś tego 73- letniego dyktatorka, będzie to nasz Jarosław Kaczyński, konserwatywny nacjonalista.

Dojście Yassina do funkcji premiera do dziś jest niejasne, a jego mandat jest coraz bardziej podważany. Jednego możemy być pewni: po ludziach o mentalności dyktatora można spodziewać się wszystkiego najgorszego.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

“Ślęża: Śląski Olimp”. Wspaniałe miejsce wypoczynku na weekend.

Historia Ślęży przypomina mi nieco historię imperium Majów i Azteków podbitych przez Hiszpanów, którzy równając z ziemią...

“Szranki i konkury”. Doskonały humor, różnorodny świat i nowi bohaterowie czyli kolejna odsłona przygód Kajka i Kokosza!

Kajko i Kokosz opuszczają Mirmiłowo i ruszają do księcia Wojmiła, którego mają wspomóc w walce z odwiecznym...

Midgardsormen. Mały wielki most ze skandynawską mitologią w tle.

W leżącym nieopodal Stavanger Bryne stanął most łączący brzegi przyległego do miasta jeziora. Z niepozornej, zwyczajnej bryły...

Smaki dzieciństwa czyli kluski lane

Gdybyś spytał/a mnie o smaki dzieciństwa, pierwsze co wpadłoby mi do głowy to kluski lane. Nie żadne...

Lebowski: „Cinematic”. Tak brzmi Sztuka.

W świecie, w którym każdy zna Nergala, lecz nikt nie wie jaką gra muzykę, w mediach, w...
Sobótka
bezchmurnie
17.2 ° C
20.5 °
14 °
81 %
1.8kmh
4 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
27 °
wt
22 °

Podróżujemy

Gwiazdki Michelin. Miały zachęcać do kupna opon i podróżowania, skończyły jako wyrocznia świata gastronomii.

Możesz mieć brzydką restaurację i niewyprasowanego kelnera, ale szczycić się trzema gwiazdkami Michelin. Możesz mieć najnowocześniejszy wystrój, ale nie otrzymasz żadnej? Dziwne? Niekoniecznie. Bo...

„100 – lecie lotniska Trondheim”

Stulecie lotniska Trondheim Vaernes zapowiadano jako huczne widowisko. Placówka ta, będąca pod panowaniem hitlerowców, a następnie aliantów stopniowo stała się kombinacją lotnictwa wojskowego i...

Norweskie prawo dostępu. Co to jest?

Prawo dostępu, czasami nazywane też prawem do wędrowania, gwarantuje Norwegom możliwość swobodnego przemieszczania się – pod warunkiem poszanowania natury. Potrzeba przebywania na świeżym powietrzu to ważna...

Wracamy do opolskiego zoo. Jest jeszcze lepiej!

Powrót do opolskiego zoo był dokładnie taki, jak się spodziewaliśmy. Zielony, pełen życia i.. kotów. Dzikich kotów, bowiem do tutejszego ogrodu wróciły po latach...