Więcej

  Boisz się zakrzepów po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca i Johnson&Johnson? Podpowiadamy co robić.

  Stany Zjednoczone wstrzymują rozpowszechnianie szczepionek Johnson&Johnson używanych przeciwko Covid19. Powodem są doniesienia o rzadkich typach zakrzepów krwi u sześciu z 6,8 miliona osób, które otrzymały szczepionkę. Wszystkie osoby dotknięte chorobą to kobiety w wieku od 18 do 48 lat.

  Kobiety rozwinęły rodzaj zakrzepu zwany zakrzepicą żylnej zatoki mózgowej i miały niski poziom płytek krwi. Chociaż zdarzenie niepożądane jest rzadkie, osoby zaszczepione J&J mogą być zaniepokojone.

  Magazyn Insider zapytał dr Alexa Spyropoulosa, eksperta od zakrzepów krwi w Northwell Health w Nowym Jorku, co należy zrobić, gdy już otrzymało się szczepionkę produkcji J&J.

  „Nr 1, weź głęboki oddech. Nr 2, wypuść oddech. Nr 3, dowiedz się, kiedy zostałeś zaszczepiony. Jeśli minęło przeszło dwa tygodnie, Nie martwiłbym się”.

  Dzieje się tak, ponieważ sześć kobiet, u których wystąpiły zakrzepy krwi, rozwinęło objawy od sześciu do 13 dni po szczepieniu.

  Jeśli wykonałeś zdjęcie J&J mniej niż 2 do 3 tygodni temu, uważaj na pewne objawy

  Wspólne oświadczenie amerykańskich instytucji Centers for Disease Control and Prevention oraz Food and Drug Administration mówi, że jeśli u osób zaszczepionych preparatem J&J wystąpią objawy zakrzepu w ciągu trzech tygodni od otrzymania zastrzyku, powinny skontaktować się z lekarzem.

  Objawy wymienione w oświadczeniu CDC i FDA to:

  • Silny ból głowy.
  • Ból brzucha.
  • Ból nóg.
  • Duszność.

  Inne objawy zakrzepicy obejmują:

  • Ból w klatce piersiowej.
  • Objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie.

  Dr Vivek Cherian, internista z Baltimore, powiedział, że po szczepieniu każdy z nas powinien zwracać uwagę na swój organizm.

  „Czy rozwija się u Ciebie którykolwiek z objawów udaru – jakiekolwiek bóle głowy, zmiany wizualne, osłabienie, trudności w mówieniu lub niewyraźna mowa? To są rzeczy, o których chciałbyś wiedzieć i natychmiast zadzwonić pod numer 911” – powiedział Cherian.

  Jeśli masz objawy zakrzepów krwi, skontaktuj się z lekarzem

  „Jeśli jest jakiś rodzaj zmartwień, udaj się do swojego lekarza, a on może z łatwością wykonać badanie krwi, aby bardzo szybko wykryć rzeczy” – powiedział Spyropoulos.

  Christian Mendonca, jeden z zaszepionych J&J, powiedział, że odczuwał dyskomfort w kolanie między drugim a trzecim tygodniem po zastrzyku, więc umówił się na wizytę u ortopedy.

  Ale po przeczytaniu wiadomości we wtorek, z ostrożności skontaktował się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

  Lekarz Mendonca powiedział mu, aby poczekał do piątkowej wizyty, aby sprawdzić, czy ból kolana jest związany z zakrzepem krwi, ale Mendonca powiedział, że podejrzewa, że ​​ból kolana był związany z wcześniejszymi problemami z kolanem.

  Zgłoś skutki uboczne szczepionek

  Po podaniu szczepionki COVID-19 organizm zaczyna wytwarzać odpowiedź immunologiczną. Częste  działania niepożądane  obejmują obolałe lub opuchnięte ramię, ból głowy, gorączkę , dreszcze, zmęczenie i nudności – wszystko to jest dowodem na to, że układ odpornościowy działa.

  W związku z wprowadzeniem szczepionek na koronawirusa CDC utworzyło  oparty na wiadomościach tekstowych program do śledzenia objawów o nazwie V-safe,  aby mierzyć typowe skutki uboczne i czas ich trwania.

  Przemek Saracen
  Wychowałem się w duchu Tony`ego Halika, małżeństwa Gucwińskich oraz komiksowych przygód Kajka i Kokosza i tarapatów, w jakie pakował się literacki wojak Szwejk. Lubię wszystko, co dobre i oryginalne. Czasem dobra rozmowa jest bardziej fascynująca, niż najbardziej wymyślny film.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here