Więcej

  Bóbr, czyli najlepszy Bob Budowniczy w świecie zwierząt

  Nie ma chyba w świecie zwierząt genialniejszego budowniczego niż bóbr. Jest nie tylko świetnym konstruktorem, inżynierem budowlanym, ale też architektem krajobrazu. Jego tamy i żeremia to perfekcyjne konstrukcje, a największe są widoczne nawet na zdjęciach satelitarnych.

  Żeremie to dom i schronienie dla rodziny bobrów. Budowla ta to istny zamek na wodzie. Żeremia bobrów kanadyjskich umieszczone są na sztucznej, stworzonej przez zwierzę wyspie. Mają komorę mieszkalną ze spiżarnią, otwory wentylacyjne oraz podziemne korytarze wejściowe i wyjściowe. Bobry europejskie trochę ułatwiają sobie sprawę. Rzadziej budują wolnostojące żeremia. Częściej korzystają z nor w skarpie brzegowej, lub budują żeremia przy brzegu, połączone z norą. Konstrukcja może mieć ponad 3 metry wysokości i ponad 10 szerokości.

  Wnętrze jest suche, ciepłe i przytulne, wyściełane miękką roślinnością. W tak komfortowych warunkach dobrze odpoczywa się za dnia po ciężkiej pracy, a młode mają komfortowe warunki do rozwoju. Bobry w wolnych chwilach udoskonalają swoje królestwo dobudowując kolejne podwodne tunele, a także naprawiają powstające z czasem uszkodzenia.

  Największe na świecie dzieło bobrów to tama w północnej części Kanady. Ma ok. 850 metrów długości i jest ponad dwa razy większa niż słynna zapora Hoovera w USA

  Trudno do niej dotrzeć, bo okoliczny teren jest praktycznie niedostępny (bagna i gęsty las). Dobrze widać ją natomiast na zdjęciach wykonanych z samolotu. Od lat 70. XX wieku tamę dobudowują kolejne pokolenia bobrów.
  [d]
  Drewniak
  Lubię nic nie robić. Mało zarabiam, bo mało robię. W SK robię nowinki i takie tam różne nie wymagające inwencji. Staram się, byście mieli dostęp do ciekawych informacji. Przemo chce docisnąć mi śrubę, bo twierdzi że i tak nic nie robię. I ma rację.
  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here