Więcej

  Badania wykazały, że mutacja brytyjska nie wpływa na cięższe przejście Covid19

  Angielski wariant koronawirusa nie przyczynia się do cięższego przebiegu ciężkości COVID-19 w porównaniu z innymi szczepami. Naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących brytyjskiej mutacji i jej wpływu na organizm. 

  Odmiana znana jako B117, jest obecnie dominującym szczepem wirusa w Europie i USA, a poprzednie badania wykazały, że odpowiada za większą liczbę zgonów, niż standardowe odmiany wirusa.

  Ale dwa badania opublikowane w czasopismach The Lancet Infectious Diseases i The Lancet Public Health nie znalazły dowodów na to, że osoby z B117 doświadczają gorszych objawów lub większego ryzyka rozwoju długiego COVID niż osoby zakażone różnymi wariantami. Badanie wykazało, że wariant był związany z wyższą wiremią i współczynnikiem reprodukcji niż normalne warianty.

  Autorzy pierwszego badania przyjrzeli się danym 341 pacjentów, u których pod koniec ubiegłego roku uzyskano wynik pozytywny na COVID-19, kiedy B117 szerzyła się w południowo-wschodniej Anglii. Okazało się, że 58 procent pacjentów miało B117, podczas gdy 42 procent miało COVID-19 inny niż B117.

  Spośród osób zakażonych B117, 36 procent poważnie zachorowało lub zmarło, w porównaniu z 38 procentami osób bez B117, co sugeruje, że nie ma związku między B117 a podwyższonym ryzykiem ciężkiej infekcji.

  Dane pokazały, że pacjenci z wariantem byli zwykle młodsi, a zakażenia B117 występowały częściej w grupach mniejszości etnicznych.

  Autorzy przeanalizowali również zdolność przenoszenia, patrząc na dane wygenerowane podczas testów PCR. Okazało się, że próbki B117 zwykle zawierały większe ilości wirusa niż wymazy inne niż B117.

  Komentując pierwsze badanie , Sean Wei Xiang Ong, Barnaby Edward Young i David Chien Lye z National Center for Infectious Diseases w Singapurze powiedzieli, że wyniki są sprzeczne z trzema wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że B117 był bardziej śmiercionośny niż inne warianty.

  Jednak stwierdzili, że badanie Lancet przyniosło korzyści z zastosowania sekwencjonowania całego genomu, a także dużej różnorodności wyników pacjentów i chorób.

  „Odkrycie, że zakażenie rodem B117 nie powoduje zwiększonego ryzyka ciężkiej choroby i śmiertelności w tej kohorcie wysokiego ryzyka, jest uspokajające, ale wymaga dalszego potwierdzenia w większych badaniach” – powiedzieli eksperci , którzy nie byli zaangażowani w badania.

  W drugim badaniu przeanalizowano zgłoszone przez siebie dane 36920 brytyjskich użytkowników aplikacji objawowej COVID-19, którzy uzyskali wynik pozytywny między 28 września a 27 grudnia ubiegłego roku.

  Okazało się, że wariant B117 miał współczynnik reprodukcji 1,35 razy wyższy niż zwykłe warianty koronawirusa, ale nie znaleźli również dowodów na zwiększone nasilenie choroby.

  Joanna Warska
  Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

  Jeśli uznasz, że nasze pisanie jest coś warte, wesprzyj SK :-) Dziękujemy!

  Udostępnij
  Tagi

  Najnowsze

  Norweski budżet na 2022. W górę tytoń, paliwo i alkohol.

  W przedłożonym projekcie budżetu państwa na 2022 rok norweski rząd planuje zmiany w podatkach. Wyglądają one następująco: Podatki od alkoholu wzrastają o około 1,3 proc. Dodatkowo,...

  Teleskop Hubble`a uchwycił przepiękne kosmiczne potwory!

  Teleskop Hubble`a wciąż zadziwia kosmicznymi fotografiami. Tym razem otrzymaliśmy niesamowicie plastycznie wyglądającą masę gazu i pyłu. Jest to pozostałość po supernowej, oznaczonej jako N63A. Supernowa...

  Polecamy

  Zobacz również

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here