fbpx
piątek, 18 czerwca, 2021
17.2 C
Sobótka

Badania wykazały, że mutacja brytyjska nie wpływa na cięższe przejście Covid19

Angielski wariant koronawirusa nie przyczynia się do cięższego przebiegu ciężkości COVID-19 w porównaniu z innymi szczepami. Naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących brytyjskiej mutacji i jej wpływu na organizm. 

Odmiana znana jako B117, jest obecnie dominującym szczepem wirusa w Europie i USA, a poprzednie badania wykazały, że odpowiada za większą liczbę zgonów, niż standardowe odmiany wirusa.

Ale dwa badania opublikowane w czasopismach The Lancet Infectious Diseases i The Lancet Public Health nie znalazły dowodów na to, że osoby z B117 doświadczają gorszych objawów lub większego ryzyka rozwoju długiego COVID niż osoby zakażone różnymi wariantami. Badanie wykazało, że wariant był związany z wyższą wiremią i współczynnikiem reprodukcji niż normalne warianty.

Autorzy pierwszego badania przyjrzeli się danym 341 pacjentów, u których pod koniec ubiegłego roku uzyskano wynik pozytywny na COVID-19, kiedy B117 szerzyła się w południowo-wschodniej Anglii. Okazało się, że 58 procent pacjentów miało B117, podczas gdy 42 procent miało COVID-19 inny niż B117.

Spośród osób zakażonych B117, 36 procent poważnie zachorowało lub zmarło, w porównaniu z 38 procentami osób bez B117, co sugeruje, że nie ma związku między B117 a podwyższonym ryzykiem ciężkiej infekcji.

Dane pokazały, że pacjenci z wariantem byli zwykle młodsi, a zakażenia B117 występowały częściej w grupach mniejszości etnicznych.

Autorzy przeanalizowali również zdolność przenoszenia, patrząc na dane wygenerowane podczas testów PCR. Okazało się, że próbki B117 zwykle zawierały większe ilości wirusa niż wymazy inne niż B117.

Komentując pierwsze badanie , Sean Wei Xiang Ong, Barnaby Edward Young i David Chien Lye z National Center for Infectious Diseases w Singapurze powiedzieli, że wyniki są sprzeczne z trzema wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że B117 był bardziej śmiercionośny niż inne warianty.

Jednak stwierdzili, że badanie Lancet przyniosło korzyści z zastosowania sekwencjonowania całego genomu, a także dużej różnorodności wyników pacjentów i chorób.

„Odkrycie, że zakażenie rodem B117 nie powoduje zwiększonego ryzyka ciężkiej choroby i śmiertelności w tej kohorcie wysokiego ryzyka, jest uspokajające, ale wymaga dalszego potwierdzenia w większych badaniach” – powiedzieli eksperci , którzy nie byli zaangażowani w badania.

W drugim badaniu przeanalizowano zgłoszone przez siebie dane 36920 brytyjskich użytkowników aplikacji objawowej COVID-19, którzy uzyskali wynik pozytywny między 28 września a 27 grudnia ubiegłego roku.

Okazało się, że wariant B117 miał współczynnik reprodukcji 1,35 razy wyższy niż zwykłe warianty koronawirusa, ale nie znaleźli również dowodów na zwiększone nasilenie choroby.

Joanna Warska
Jestem trybikiem w maszynie. Trzeba to piszę, nie piszę to wypoczywam na balkonie, trawie lub w ogrodzie.

KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zobacz również

FotoStory. “Koszmar listonosza”. [056]

Bardzo żałuję, że sam jechałem na Drogę Atlantycką. Chciałbym być pasażerem. Pstrykałbym zdjęcie za zdjęciem. A tak...

FotoStory. “Sztuka abstrakcyjna” [003]

Było to słoneczne, chyba sobotnie popołudnie, kiedy spacer nad fjordem staje się niezwykłą przyjemnością. Ten nie dający...

Teledurniej czyli po co mi to było

Czwartek wieczór. Dzwoni telefon. Podnoszę słuchawkę. - Taaa… - Pan Przemysław Saracen? - Taaa…. - Informujemy, że...

„Wodospad Månafossen i Mån. Kraina bajką płynąca”

Pogoda robi się coraz gorsza i tylko zdjęcia oraz wspomnienia przywołują pamięć o pięknych, niezapomnianych miejscach. Przeglądam zdjęcia...

Czy Droga Atlantycka faktycznie jest jedną z najpiękniejszych tras turystycznych świata? No nie.

Droga Atlantycka jest największą atrakcją trasy 64 łączącej Kristiansund i Molde. Może dlatego, że jedyną. Jej zadaniem...
Sobótka
bezchmurnie
17.2 ° C
20.5 °
14 °
81 %
1.8kmh
4 %
pt
29 °
sob
30 °
nie
29 °
pon
27 °
wt
22 °

Podróżujemy

Zalew Sulistrowicki. Kameralne miejsce spotkań tuż nad Ślężą

Zalew Sulistrowicki nie jest co prawda takim olbrzymem jak Zalew Mietkowski i liczy tylko 6 hektarów powierzchni. Tyle co nic. Jest za to starszy...

Spływ rzeką Kamenice w Szwajcarii Czeskiej. Dziki Wąwóz i Wąwóz Edmunda. Miejsca obowiązkowe dla...

Wsiadamy do sporych rozmiarów łodzi w Dzikim Wąwozie. Razem jest nas 26 osób i czekamy na flisaka wyobrażając sobie goliata, który będzie nie tylko...

Zapomniane skarby Norwegii, czyli Latarnia Kvitsøy. Najdłużej działająca latarnia w kraju.

Latarnia Kvitsøy fyr powstała w 1700 roku, czyli wcześniej niż ta na półwyspie Tungenes, i jest jedną z czterech najstarszych latarni morskich w Norwegii....

Måkehus na wyspie Utsira, czyli tam gdzie łapią mewy.

Niedaleko Stavanger znajduje się maleńka wyspa Utsira, na które znajdziecie niezwykłe miejsce - Måkehus. Dlaczego jest to miejsce z gatunku niezwykłych o tym za...

Światowy Dzień Ziemi. Przygotowaliśmy dla was galerię naszych zdjęć. Naprawdę ładne!

Światowy Dzień Ziemi to z roku na rok co raz bardziej smutne święte. Dopiero co informowaliśmy o rekordowym stężeniu dwutlenku węgla i znikających lodowcach....