Trzeba przyznać, że obecnie budynek przy ul. Odrodzenia 8 jest ozdobą tej najładniejszej lubińskiej części miasta i po remoncie z lat 2012/2013 wygląda bardzo interesująco [chodzi o budynek byłego kina „Polonia”, a obecnie sklepu rowerowego – przyp. Przemo]. Jaka jest jego historia? Oto ona.

Ten dziś ciekawy, reprezentacyjny budynek to dawny zajazd – hotel KAISER („Pod Niemieckim Cesarzem”). Powstał z pewnością jeszcze w ostatnich latach XIX wieku, jako, że z roku 1900 mamy pierwszą znaną informację o tym budynku jako już działającym.

Ciekawostką, jest, że w latach I wojny światowej w hotelowych pokojach mieścił się szpital polowy dla rannych żołnierzy.

Na tym zdjęciu widać wyraźnie po lewej  stronie nasze dawne kino POLONIA, odnowione po II wojnie światowej w tzw. „czynie społecznym” przez pracowników DEFiLU, czyli przed wojną kino DELI (DE-utsche LI-chtspiele), czyli idąc dalej jedno z pierwszych na świecie KIN !!!

Tak, tak, to tutaj, już w pierwszych latach XX wieku (od roku 1913 na stałe) ojciec-założyciel niemieckiej kinematografii Reinhold Schuster (1866-1945) z aparatu kupionego prawdopodobnie od samych braci LUMIERE, prezentował krótkie filmiki!

W hotelu aparatura zasilana była z maszyny parowej, czyli miała już prądnicę. To o tyle istotne, że przez kilkanaście wcześniejszych lat, jeszcze od lat 90-tych XIX wieku aparatura jeździła od miasteczka do miasteczka, od wsi do wsi i z wozu końskiego, ze światłem puszczanym z lampy karbidowej w taki sposób były prezentowane pierwsze nagrania.

Osiadłszy na stałe w Lubinie Schuster i jego kinematograf cieszyły się ogromnym wzięciem, a mieszkańcy grodu mogli podziwiać właściwie wszystkie ówczesne dokonania niemieckiego kina.

Marcin Owczarek

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here