Jak zostać Norwegiem nie przestając być Polakiem, czyli rewolucyjna zmiana w systemie prawnym Królestwa Norwegii.

Polecamy

„Brunost. Tradycyjny norweski przysmak z karmelem w tle”

Przyjęło się mówić, że norweska kuchnia jest dla zuchwałych, bo przecież SMALAHOVE, o którym możecie przeczytać TUTAJ, czy LUTEFISK to naprawdę wyzwanie dla podniebienia i...

Najnowsze

Przyjęte od stycznia 2020 roku przez Norwegię prawa do posiadania podwójnego obywatelstwa przez imigrantów stanowi kamień milowy w historii tego państwa. Ten nowoczesny technologicznie i obyczajowo kraj jeszcze do niedawna opierał swoją tożsamość na swego opozycji do tego, co dzieje się w świecie.

Stąd dziwne dla niektórych cudzoziemców zasady komunikowania się między ludźmi, swoboda obyczajowa a jednocześnie konserwatyzm, przywiązanie do niektórych tradycji, czy sposób świętowania.

No i bycie Norwegiem. Norweg to był Norweg. Urodził się w tym kraju i na tej ziemi. Od dziada pradziada. Nieprzypadkowo system poleceń między ludźmi, firmami jest w Norwegii ważniejszy niż szyld reklamowy i przychody z rocznej działalności.

To właśnie Kjetil sprzedawał Haraldowi jajka i nie odliczał grosiwa, bo wiedział, że Harald go nie oszuka. Bo znali się od pokoleń. Każdy tu był. Do teraz.

Foto: Tagdiv

Wprowadzenie od stycznia 2020 roku norweskiego podwójnego obywatelstwa dla cudzoziemców stanowi rewolucyjną zmianę w historii Norwegii.

Oczywiście wielu cudzoziemców otrzymuje obywatelstwo norweskie, zresztą tylko w 2019 roku Norwegia zyskała 13 tysięcy nowych obywateli pochodzących głównie z Azji i Afryki. Warunkiem było zrzeczenie się dotychczasowego obywatelstwa.

Dotychczas – jeśli chciałeś otrzymać norweskie obywatelstwo – było proste. Musiałeś przeboywać w Królestwie Norwegii przynajmniej siedem lat, a jeśli twoim małżonkiem, lub zarejestrowanym partnerem był obywatel Norwegii granica pobytu w tym państwie wynosiła minium trzy lata.

Możesz złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy przed osiągnięciem określonej liczby lat pobytu w Norwegii, pod warunkiem spełnienia wszystkich innych wymagań.

Foto: Przemek Saracen

Jeśli masz ukończone 18 lat, musisz mieć ważne zezwolenie na pobyt w Norwegii w momencie składania wniosku. Może to być zezwolenie na pobyt czasowy lub na pobyt stały, ale w obu przypadkach należy spełnić wymagania dotyczące stałego pobytu.

W przypadku określenia „zezwolenie” mamy do czynienia raczej z zaświadczeniem o legalnym pobycie i w Norwegii. Papier ten otrzymujesz w UDI znajdującym się przy każdym komisariacie policji. Oprócz tego musisz faktycznie mieszkać w Norwegii i planować pobyt. Oczywiście jak każdy Polak będziesz kombinował, ale uwierz mi – prędzej czy później prawda wyjdzie na jak i zamiast dodatkowego obywatelstwa dostaniesz nakaz opuszczenia kraju.

Ponadto musisz posiadać dokumenty pobytowe, które były ważne przez co najmniej rok przez cały okres pobytu w kraju, który kwalifikuje cię do uzyskania obywatelstwa.

Osoby urodzone za granicą muszą przedstawić swoją tożsamość przy składaniu wniosku, zwykle składając swój istniejący paszport (który może stracić ważność). Osoby urodzone w Norwegii i zarejestrowane w rejestrze krajowym (Folkeregisteret) nie muszą przedstawiać paszportu.

Foto: Pixabay

Musisz również zamówić zaświadczenie o niekaralności z policji, aby złożyć wniosek. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej norweskiej policji .

Wcześniejsze wyroki skazujące lub grzywny (nie dotyczy biletów parkingowych) lub trwające dochodzenia mogą oznaczać, że musisz dłużej czekać, zanim uzyskasz obywatelstwo.

Dokładny czas oczekiwania można zobaczyć na stronie internetowej UDI.
Natomiast osoby urodzone w Norwegii lub przybyłe do kraju przed ukończeniem 18 lat mogą mieć krótszy czas oczekiwania na złożenie wniosku o obywatelstwo.

Złożenie wniosku kosztuje obecnie 3700 koron.

Osoby, które są partnerami lub członkami rodziny obywateli UE lub EOG (ale nie norweskich), którzy mieszkają w Norwegii, ale nie są obywatelami UE / EOG, mogą również ubiegać się o obywatelstwo norweskie.

Wymaga to spełnienia wszystkich regularnych wymagań i musisz pozostać w Norwegii łącznie przez siedem z ostatnich dziesięciu lat, w ciągu ostatnich trzech lat z prawem pobytu, zgodnie z wytycznymi UDI .

Oznacza to, że musisz mieć zapewnione łączenie rodziny z obywatelem UE / EOG w Norwegii przez cały okres trzech lat.

Przez pozostałe cztery lata musisz mieć również prawo pobytu w Norwegii lub zezwolenia, które były ważne przez co najmniej jeden rok.

Foto: Pixabay

Jeśli masz norweskiego rodzica, żadne z powyższych może nie być wcale konieczne. W zależności od tego, kiedy się urodziłeś, możesz być już obywatelem Norwegii i będziesz mógł zadeklarować obywatelstwo. Możesz użyć strony internetowej UDI, aby sprawdzić, czy dotyczy to Ciebie.

Wiem, że część z was może być rozczarowana tym, że nie podałem instrukcji krok po kroku, jak postępować w przypadku ubiegania się dodatkowe obywatelstwo. Wszelkie szczegółowe informacje na ten temat, w tym instrukcje krok po kroku znajdziecie na stronie www.udi.no

Natomiast umówmy się, czy w przypadku Polaka obywatelstwo norweskie wiąże się z czymś wyjątkowym? Nie sądzę zwłaszcza, że posiadając tzw. stały numer personalny cieszysz się praktycznie takimi samymi przywilejami, jak obywatel Norwegii.

Przemek Saracen

Skomentuj używając swojego konta na Disqus, Facebooku, G+ lub korzystając z tradycyjnego systemu komentarzy

Jedna odpowiedź do “Jak zostać Norwegiem nie przestając być Polakiem, czyli rewolucyjna zmiana w systemie prawnym Królestwa Norwegii.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj